The Best Off 15. ŻUBROFFKA cz. I

(Grecja, Ukraina, Polska, Francja, Tajwan , 131')

Opis filmu

THE BEST OFF 15. ŻUBROFFKA cz. I

POSTCARDS FROM THE END OF THE WORLD reż. Konstantinos Antonopoulos, autor muzyki: Larry Gus, Grecja 2019, 23’

Nagroda za Najlepszą Muzykę
Uzasadnienie Jury: „Wspaniały film, który w tym samym czasie zachęca cię do spędzenia wakacji na plaży i totalnie do tego zniechęca. Zabawny i przemyślany.”

Dimitra, Dimitris i ich dwie córki, uwięzieni na pozornie nudnych rodzinnych wakacjach, w obliczu niespodziewanego końca świata będą musieli znaleźć drogę ucieczki z zacisznej wyspy na Morzu Śródziemnym.

DEEP LOVE / KOHANNIA reż. Mykyta Lyskov, Ukraina 2019, 14’

I Nagroda w konkursie międzynarodowym OKNO NA WSCHÓD
Uzasadnienie Jury: „Za tragikomiczny, absurdalny splot sytuacji i postaci oraz frapującą diagnozę społeczeństwa postkomunistycznego”.

Wyróżnienie polskich dziennikarzy
Uzasadnienie Jury: „Za żywiołową ekspresję i erudycję w ukazaniu przemian społeczno-politycznych na Ukrainie. Za odkrycie erotyzmu w najmniej spodziewanych sytuacjach”.

Ukraina w końcu stała się świadkiem wielkiej miłości.

DALEJ JEST DZIEŃ / BEYOND IS THE DAY reż. Damian Kocur, Polska 2020, 25’

I Nagroda w konkursie polskim FABUŁA.PL
Uzasadnienie Jury: „Za przypomnienie, że bliskość można znaleźć wszędzie”.

Nagroda Młodego Jury
Uzasadnienie Jury: „Za wnikliwy i poruszający portret ludzkiej samotności, uzyskany minimalizmem środków filmowych. Na pograniczu fabuły i dokumentu reżyser znalazł miejsce dla najważniejszego – autentyczności”.

Gdzieś w Europie, gdzieś w Polsce mieszka Paweł – prosty człowiek pracujący na niewielkim promie rzecznym nieopodal swojej wioski. Większość dnia spędza na przewożeniu mieszkańców na drugą stronę rzeki. Każdy dzień wygląda tak samo, ale pewnego dnia zauważa, że ktoś przepływa rzekę wpław. To Mohammad, imigrant z Palestyny. W końcu jest ktoś, z kim Paweł może porozmawiać.

PINK NOISE: TOO HOT reż. Kim Chapiron, Francja 2019, 4’36”

Nagroda w konkursie Music video

Hipnotyzujący elektroniczny utwór, flirtujący z kwasem, techno i dance hallem. Na dziwnej imprezie spotykamy modelki Tinę Kunakey i Molly Constable oraz grupę ropuch. Wśród zielonych i fioletowych neonów, hipnotycznego tańca i przygryzania języka, nie wiemy, co o tym wszystkim myśleć. W tej mrocznej wersji Królewny Śnieżki nie licz na księcia z bajki!

TO THE DUSTY SEA / A LA MER POUSSIERE reż. Héloise Ferlay, Francja 2020, 13’

Nagroda za Najlepszą Animację
Uzasadnienie Jury: „Ta poruszająca animacja wyróżniła się we wszystkich sekcjach swoim stylem i samym podejściem do animacji”.

Malo i Zoe, pozostawieni sami sobie w samym środku lata, robią wszystko co w ich mocy, by przyciągnąć nieuchwytne spojrzenie matki…

SHIVERING WALL reż. Tseng Yu Chin, Tajwan 2019, 10’

I Nagroda w konkursie Na Skraju
Uzasadnienie Jury: „W odpowiedzi na specyfikę programu „On The Edge” szukaliśmy dzieła wykraczającego poza media wideo, testując jednocześnie jego parametry, kody i konwencje. I znaleźliśmy ten, który zadaje pytania dotyczące zgody, wolnej woli i hedonizmu, jednocześnie budując bardzo hipnotyzujące kinowe doznania z doskonałym połączeniem nieruchomych obrazów i echem utraconej witalności. Za sprowokowanie myśli o zombifikizacji tożsamości zbiorowej”.

Kilku nastolatków organizuje szaloną imprezę w zaciemnionym pokoju, który rozbrzmiewa basem jak klubowa toaleta. Małe, powtarzalne ruchy – falująca klatka piersiowa, ciało zmieniające pozycje w poszukiwaniu komfortu, beztroska pieszczota – ożywiają to, co mogłoby wyglądać jak statyczny fryz. Film wzbudził kontrowersje, koncentrując się na dziecięcej niewinności i niszczącej sile spojrzenia dorosłych.

ZEPSUTA GŁOWA / BROKEN HEAD reż. Maciej Jankowski, Polska, 42’

Nagroda Jury dziennikarzy zagranicznych
Uzasadnienie Jury: „Za serdeczne podejście do swojego bohatera. Za znalezienie odkupienia i nieoczekiwanego poczucia humoru w miejscu, które może wydawać się pozbawionym nadziei”.

Andrzej ma poważne problemy z narkotykami. Przebywa w więzieniu, na specjalnym oddziale dla starych przestępców. Chcąc zawalczyć o związek ze swoją dziewczyną, decyduje się rozpocząć terapię. Podczas tej podróży odkrywa własne emocje i zdaje sobie sprawę z istnienia różnych płaszczyzn własnego życia wewnętrznego. Walka o dziewczynę staje się też walką o siebie. Czy odniesie sukces w tej batalii?


BOK Białostocki Ośrodek Kultury