Socjofilm: Spacer z aniołami

(Polska, 84')

Trailer

Opis filmu

Zapraszamy na pierwszy w tym sezonie pokaz z cyklu Socjofilm, realizowany we współpracy z Instytutem Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku!
Zaprezentujemy nagrodzony Złotym Lajkonikiem na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym film Tomasza Wysokińskiego „Spacer z aniołami” – przejmujący dokument, który zabiera widzów do świata, o którym większość z nich nie ma pojęcia!

Socjofilm: Spacer z Aniołami

27 października 2021, godz. 19:30
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 12 zł – w kasie kina i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Prelekcja + moderacja dyskusji: dr Maciej Białous

Jerry mieszka w Soweto, ma 46 lat i pochodzi z plemienia Tswana. Dorastał w bardzo trudnych warunkach. Kiedy skończył 12 lat, trafił na ulice Johannesburga. Był tam jednym z wielu bezdomnych dzieci. Kiedy miał 14 lat, został zwerbowany do zbrojnego ramienia Afrykańskiego Kongresu Narodowego (AKN) i przerzucony przez granicę, aby przejść kilkuletnie, militarne szkolenie, którego celem miała być walka z reprezentującymi afrykanerski szowinizm Burami.

Na początku lat 90., kiedy reżim apartheidu wykorzystał Zulusów do rozpoczęcia krwawej walki czarnych przeciwko czarnym, Jerry wrócił do Republiki Południowej Afryki jako jeden z najmłodszych dowódców, którzy mieli kierować jednostkami obronnymi AKN. Był gotowy do walki i zniszczenia reżimu apartheidu, ale jego energia została wykorzystana przeciwko Zulusom, którzy inspirowani i chronieni przez policję, zabijali swoich czarnoskórych braci należących do innych plemion. Właśnie wtedy w wyniku eksplozji został ciężko ranny.

Po upadku apartheidu, Jerry, ponownie bezdomny, trafił na johannesburską ulicę. W tym samym czasie jego przyjaciele popełniali przestępstwa – większość z nich już nie żyje. To był punkt zwrotny w życiu Jerry’ego. Postanowił, że nie pójdzie drogą swoich kolegów i współtworzył w swoim rodzinnym Soweto organizację „Youth Against Crime”, zajmującą się rozbrajaniem rozwijających się grup przestępczych.

Teraz Jerry próbuje budować struktury organizacji ratującej porwane dzieci. Czy będzie miał wystarczająco dużo czasu i szczęścia? Jerry czuje, że ma do spełnienia misję, a w swoim szaleństwie i w podejmowaniu odważnych i ryzykownych decyzji staje na krawędzi życia i śmierci.


BOK Białostocki Ośrodek Kultury