Simona – pokaz przedpremierowy

(Polska, 93')

Opis filmu

Zapraszamy na przedpremierowy pokaz dokumentu o legendarnej polskiej badaczce i ekolożce aktywistce, przez wiele lat mieszkającej w Puszczy Białowieskiej!

SIMONA

26 września 2022, godz. 18:30
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 22 zł / w kasie kina, 18 zł / online: https://bilety.bok.bialystok.pl/

UWAGA! Do wygrania prawdziwy Biały Kruk!

Osoba, która przyprowadzi na pokaz przedpremierowy (26 września, godz. 18:30) najwięcej znajomych i przyjaciół otrzyma unikatowy (nie do zdobycia!) album Lecha Wilczka “Spotkanie z Simoną Kossak”.  
Ilość przyprowadzonych znajomych będzie weryfikowana na podstawie ilości zakupionych biletów (na jeden paragon/rachunek/adres mailowy). 

W sytuacji gdy tę samą ilość znajomych przyprowadzi więcej niż jeden uczestnik zabawy – nagrodę wręczymy na podstawie losowania.

Simona
Polska 2022, 93′
reż. Natalia Koryncka-Gruz

Kim naprawdę była Simona Kossak – legendarna badaczka, która żyła otoczona zwierzętami w Puszczy Białowieskiej? Dlaczego uciekła od rodziny – słynnego rodu Kossaków? Jak wyglądało życie pierwszej polskiej ekolożki-aktywistki w latach 70.?

Unikalne, często prezentowane po raz pierwszy w filmie, zdjęcia i nagrania z archiwum Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka przenoszą nas do pradawnej Puszczy i pozwalają doświadczyć wyjątkowego życia z dala od cywilizacji. Simona była ulubienicą terroryzującego okolicę kruka, matkowała rysiowi i łosiom, a jej empatyczne podejście do zwierząt i roślin nie tylko pozwoliło nam zobaczyć Puszczę Białowieską jako unikalny na skalę światową ekosystem, ale też pomaga zrozumieć, że jesteśmy współlokatorami na Ziemi i powinniśmy pozwolić żyć innym istotom.

Ta barwna, bezkompromisowa i wyprzedzająca swój czas wizjonerka często samotnie musiała walczyć o dobro oraz szacunek dla przyrody.

Premiera filmu: 30 września 2022

Natalia Koryncka-Gruz – reżyserka, scenarzystka i producentka. Absolwentka Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej w Szkole Filmowej w Łodzi oraz filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Za film “Amok” zdobyła nagrodę w kategorii “najlepszy debiut” podczas 23. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W latach 1986-87 związana ze Studiem Filmowym im. Karola Irzykowskiego, w latach 1987-89 z Zespołem “Perspektywa”. Reżyseruje także reportaże i widowiska telewizyjne oraz spektakle Teatru Telewizji. Członkini Polskiej Akademii Filmowej.


BOK Białostocki Ośrodek Kultury