Silent Twins – pokaz przedpremierowy

(Polska, Wielka Brytania, USA, 113')

Trailer

Opis filmu

Najnowszy film Agnieszki Smoczyńskiej, twórczyni „Córek dancingu” i „Fugi”, nagrodzony Złotymi Lwami dla Najlepszego Filmu na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni!

Jedna z najoryginalniejszych polskich reżyserek, która o tym, co w nas dzikie i nieokiełznane opowiada z lekkością tanecznych kroków, także w swoim anglojęzycznym debiucie daje popis nieskrępowanej wyobraźni. Wizjonerski, wypełniony muzyką „Silent Twins”, choć zrealizowany w oparciu o reportaż Marjorie Wallace, nosi wyraźne piętno autorskiego stylu. I – podobnie jak poprzednie filmy Smoczyńskiej – pokazuje perspektywę kobiet.

Tym razem są to bliźniaczki z Walii: June i Jennifer Gibbons, które przestają komunikować się ze światem. Od ponurej prowincji, która czarnym dziewczynkom ma do zaoferowania głównie upokorzenia, „milczące bliźniaczki” uciekają w eksplodujące neonowymi kolorami, oprószone słonecznym blaskiem fantazje o pisarskiej sławie, romantycznej miłości i basenach pełnych Pepsi-Coli.
Ale podkręcona hormonami nastoletnia wyobraźnia June i Jennifer ma także mroczną stronę – podobnie jak ich podszyta rywalizacją więź.

Kreując na ekranie wewnętrzny świat bliźniaczek, Agnieszka Smoczyńska pełnymi garściami czerpie z estetyki starych reklam, kolorowych magazynów czy mydlanych oper. Sięga po thriller i zmysłowy musical, dramat i poklatkową animację.
Ale emocjonalna bomba, jaką jest „Silent Twins”, swoją energię zawdzięcza także Letitii Wright („Czarna Pantera”, serial „Czarne lustro”) i Tamarze Lawrance (serial „Mały topór”). Aktorki tworzą przejmujące role dziewczyn, które nie mogą żyć ani bez siebie, ani razem, i których nastoletni bunt wymknął się spod kontroli.
Film Smoczyńskiej można odczytywać jako studium toksycznej więzi, artystycznego geniuszu czy kobiecego buntu. Może to opowieść o ucieczce od rasistowskiego społeczeństwa, a może ballada o niemożliwej miłości?

Smoczyńska znalazła idealny język artystyczny, który pozwolił jej wejść do głów bliźniaczek Gibbons. (…) Zasłużona owacja na stojąco w Cannes, a Letitia Wright i Tamara Lawrence są znakomite!
Pete Hammond, Deadline

Porywająca, czuła historia.
Peter Bradshaw, Guardian

Poruszająca i wizualnie dopracowana opowieść o indywidualności i poczuciu przynależności.
Rafael Motamayor, Slashfilm

To oryginalne i pomysłowe kino, w którym Smoczyńska syntetyzuje wszystkie mocne strony swojego filmowego stylu.
Daria Sienkiewicz, Filmweb

Swoją trzecią fabułą Smoczyńska potwierdziła, że jest prawdziwą mistrzynią.
Savina Petkova, AwardsWatch

Fantazyjne i fantastyczne odkrycie!
Guy Lodge, Variety

Wizualnie oszałamiający
Caspar Salmon, The Daily Beast

 

Agnieszka Smoczyńska (ur. 18 maja 1978 r. we Wrocławiu) skończyła kulturoznawstwo i reżyserię na WRiTV UŚ w Katowicach. Wielokrotnie nagradzana za krótkometrażowe filmy fabularne. W 2015 roku zadebiutowała „Córkami dancingu”, które przyniosły jej nagrodę za najlepszy debiut na FPFF w Gdyni oraz Orła w kategorii „odkrycie roku”, a także kilkadziesiąt nagród na świecie, m.in. w Porto, Sofii, Montrealu, Wilnie i na Festiwalu Filmowym w Sundance, gdzie film otrzymał Nagrodę Specjalną za „unikalną wizję i design”. Wzięła udział w programie European Cinema: Ten Women Filmmakers to Watch. Laureatka Global Filmmaking Award ufundowanej przez Sundance Institute. Jej drugi film fabularny „Fuga” miał premierę w Cannes w ramach prestiżowej sekcji Critics’ Week.
„Silent Twins” to jej trzeci pełnometrażowy film, a jednocześnie pierwsza w pełni anglojęzyczna produkcja.


BOK Białostocki Ośrodek Kultury