Serce dębu

(Francja, 80')

Trailer

Opis filmu

“Serce dębu” to liryczna oda do życia, w której głos zabiera wyłącznie natura!

Serce dębu / Le chêne
Francja 2022, 80′
reż. Laurent Charbonnier, Michel Seydoux
obsada: dąb, wiewiórki, słoniki żołędziowce, sójki, puszczyki, myszki polne

Od ponad dwustu dziesięciu lat w środku lasu rośnie majestatyczny dąb, który daje schronienie jego licznym mieszkańcom. Poczujcie, jak bije „Serce dębu”!

Ten widowiskowy film ma niezwykłą, godną wszystkich filmowych nagród obsadę: wiewiórki, ryjkowce, sójki, mrówki, myszy polne… Cały ten mały, tętniący życiem, brzęczący i cudowny wszechświat zależy od owego dostojnego drzewa, czerpiąc od niego pożywienie i schronienie, od korzeni aż po gałęzie. Poznajcie wpadających z wizytą przyjaciół, zbłąkanych wędrowców, czułych kochanków, złych sąsiadów oraz bezwzględne drapieżniki. Zanurzcie się wszystkimi zmysłami w ten cudowny mikrokosmos.

„Serce dębu” to spektakularny i wciągający film, który prezentując kolejne cztery pory roku, stanowi liryczną odę do życia, w którym głos zabiera wyłącznie natura

Barthelemy Fougea, producent: Obserwacja żywych stworzeń nie jest już możliwa bez środowiskowego drugiego dna: bez świadomości ich kruchości oraz niesamowitej umiejętności adaptacji. To samo dotyczy ich filmowej reprezentacji. W ciągu ostatnich kilku lat nasza wizja natury otworzyła się na nowe uniwersum, czyli na świat roślin, a dokładniej drzew. To jak nowa granica, nowy paradygmat świata pozaludzkiego. Uświadomiliśmy sobie ogromne bogactwo świata roślin. Z tej nowej świadomości zrodziły się nowe filmy dokumentalne. Nikt jeszcze nie przyjrzał się drzewom przez pryzmat ścieżek i spraw ich mieszkańców. Właśnie dlatego nasz projekt zatytułowany „Serce dębu” jest tak wyjątkowy i wart opowiedzenia. Mamy możliwość znaleźć się w centrum napięć, radości i wzajemnych relacji, którym „Serce dębu” pozwala nam się przyglądać.
Jako producent wielu filmów przyrodniczych mogę powiedzieć, że ten film stanowi dla widzów wyjątkową sposobność, aby zanurzyć się w zmysłowym i poetyckim świecie króla drzew. W lirycznej atmosferze możemy odkrywać bioróżnorodność, którą to drzewo rodzi i podtrzymuje. Naszymi bohaterami są większe i mniejsze zwierzęta – owady, ptaki oraz ssaki. Wspólnie z nimi odkrywamy, jak potrzebne jest to życiodajne drzewo: trochę tak, jakbyśmy obserwowali budynek mieszkalny i podglądali jego mieszkańców. Niewiele filmów pełnometrażowych odważyło się podjąć wyzwanie całkowitego zanurzenia w świecie drzew – bez komentarza z offu.

Opinie dziennikarzy:

„Serce dębu” to najlepszy detoks jaki można sobie zaserwować. Detoks od wszelkich negatywnych emocji. Ucieczka od miejskiego zgiełku i betonowej dżungli. Jesteś tylko ty, dwustuletni dąb, zamieszkujące go zwierzątka, wszędobylska kamera i 80 minut filmowego piękna.
Krzysztof Bogumilski KINOFILIA

Te piękne dęby rosną naokoło naszego domu, chronią nas przed wiatrem, upałem i suszą. Żywią wiewiórki i zachwycają swoimi poskręcanymi, imponującymi drzewnymi ramionami. Film „Serce dębu” sprawił, że dostrzegam w nich jeszcze więcej niż wcześniej, cały kosmos istnień roślinnych i zwierzęcych, który jest z nimi związany.
Patrycja Wanat TOK FM


BOK Białostocki Ośrodek Kultury