Psychoanalityczne spotkania filmowe: Lighthouse

(Kanada, USA, 110')

Trailer

Opis filmu

W ramach kolejnego pokazu z cyklu Psychoanalityczne Spotkania Filmowe „W głębi” zaprezentujemy szalone psychologiczne arcydzieło Roberta Eggersa, z Willemem Dafoe i Robertem Pattinsonem w rolach głównych!

LIGHTHOUSE

22 listopada 2019, godz. 20:00
kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet 16 zł – w kasie kina i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Prelegentem podczas najbliższego spotkania będzie: Tomasz Wyrzykowski – analityk grupowy, superwizor IGA RASZTÓW, psychoterapeuta SNP PTP, superwizor-kandydat Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego


LIGHTHOUSE

Reżyseria: Robert Eggers
Scenariusz: Max Eggers, Robert Eggers
Obsada: Willem Dafoe, Robert Pattinson

Dwóch latarników przebywa przez cztery tygodnie na odosobnionej wyspie. Młodszego Ephraima Winslowa zaczynają prześladować syreny, jednooka mewa, a zachowanie drugiego latarnika doprowadza go do szału. Starszy Thomas Wake natomiast zdaje się skrywać sekret, który budzi ciekawość i zazdrość młodszego. Między mężczyznami rośnie coraz większe napięcie, które prowadzi do mrożących krew w żyłach konsekwencji.

W role latarników wcielają się Willem Dafoe i Robert Pattinson, dwaj genialni aktorzy różnego pokolenia, którzy dają popis sztuki aktorskiej. W uzasadnieniu werdyktu w Cannes jeden z jurorów nazwał występy Willema Dafoe i Roberta Pattinsona ,,najlepszymi w karierze”. Oprócz genialnego aktorstwa krytycy podkreślają również mistrzostwo udźwiękowienia oraz nakręcony na czarno-białej taśmie 35mm obraz. Podczas wręczenia nagrody FIPRESCI „LIGHTHOUSE” nazwano surowym dziełem sztuki, nakręconym w pięknych czarno-białych zdjęciach i napędzane dźwiękowym pejzażem. Film debiutował na festiwalu w Cannes, gdzie natychmiast został okrzyknięty arcydziełem i zdobył nagrodę FIPRESCI (Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych).

Zachęcamy do wspólnego oglądania filmu, połączonego z praktykowaniem psychoanalitycznego sposobu myślenia o kinie. Ideą cyklu jest przybliżenie odbiorcom założeń myślenia psychoanalitycznego i zachęcenie do odkrywania go w obszarze sztuki jaką jest film. Poprzez udział prelegentów z różnych dziedzin i dyskusje, proponujemy przyjrzenie się filmowi nie tylko jako dziełu, ale także analizę ukrytych w nim głębi, znaczeń i zależności. Chcemy uczynić wspólne spotkania i dyskusje okazją do przemyśleń na temat ludzkiej natury, relacji interpersonalnych i kondycji psychologicznej człowieka.

Cykl Psychoanalitycznych Spotkań Filmowych „W głębi” to wynik współpracy działającego przy Białostockim Ośrodku Kultury DKF-u „GAG” z Izabelą Trybus i Sebastianem Kiercelem, psychoterapeutami pracującymi w nurcie psychoanalitycznym. Spotkanie odbywa się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej.
www.psychoterapiapsychoanalitycznabialystok.pl