Przedpremiera: Proxima

(Francja, 107')

Trailer

Opis filmu

Zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu Alice Winocour, scenarzystki nominowanego do Oscara „Mustanga”!

Proxima
Francja/Niemcy 2019, 107′
reż. Alice Winocour
obsada: Eva Green, Zélie Boulant-Lemesle, Matt Dillon, Aleksei Fateev, Lars Eidinger, Sandra Hüller

Nagrody: MFF Toronto – wyróżnienie sekcji Platform; MFF San Sebastian – Nagroda Specjalna Jury, Grand Prix Cinéma ELLE 2019 – najlepsza rola kobieca: Eva Green

Eva Green w kobiecym wydaniu „Pierwszego człowieka”!

Sara jest astronautką. Jako jedyna kobieta bierze udział w wyczerpującym szkoleniu Europejskiej Agencji Kosmicznej. Każdego dnia pod kontrolą maszyn i specjalistów, poddana ekstremalnym warunkom, jakie panują na statku kosmicznym, ćwiczy wytrzymałość swojego organizmu. Jej codzienność to nie tylko mordercze treningi, ale również ciągłe udowadnianie męskiej części załogi, że zasługuje na miejsce w zespole. W domu zrzuca skafander i jest mamą siedmioletniej Stelli.

Kiedy zostaje wybrana na członka załogi misji „Proxima”, jej dotychczasowe życie zaczyna się komplikować. Jako astronautka jest gotowa, by spełnić swoje marzenia i polecieć w kosmos, jako mama boi się rozłąki z córką. Każda decyzja jest dobra i zła jednocześnie. Wyprawa w kosmos czasami okazuje się mniejszym wyzwaniem niż zwykłe życie na Ziemi.

Eva Green ma w sobie wszystko, co powinna mieć współczesna heroina – jest piękna, mądra, opiekuńcza, wysportowana, ale przede wszystkim zna swoją wartość i potrafi postawić na swoim, choćby wszystko działało na jej niekorzyść.
KINO / Magda Maksimiuk

Jest w tym filmie kawał prawdy o podróżach kosmicznych ukazanej z innej, świeżej perspektywy. Winocour rzeczywiście potrafi wydobyć z talentu aktora wszystko, co w nim najlepsze. I wie, jak z tego pomysłowo skorzystać.
Przekrój / Mateusz Demski