Pokaz specjalny: Syndrom Hamleta + spotkanie z twórcami i bohaterami filmu

(Polska,Niemcy, 85')

Trailer

Opis filmu

Zapraszamy na specjalny pokaz obsypanego nagrodami dokumentu Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego

SYNDROM HAMLETA + spotkanie

5 października 2022, godz. 19:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 22 zł / kasa kina, 18 zł / online na bilety.bok.bialystok.pl

Po seansie zapraszamy na spotkanie z reżyserką Elwirą Niewierą oraz bohaterami filmu – prowadzenie spotkania: Tomasz Adamski

Film otrzymał Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym, a na festiwalu w Locarno dwie prestiżowe nagrody: Grand Prix Semaine de la critique oraz Independent Critics Award “Boccalino d’Oro” dla najlepszego filmu dokumentalnego!

Syndrom Hamleta
Polska, Niemcy 2022, 85′
reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski

Wojna mocno odcisnęła się na pokoleniu młodych Ukraińców. Kilka miesięcy przed inwazją Rosji na Ukrainę w 2022 roku piątka bohaterów, zainspirowanych motywami „Hamleta”, wraca na scenie do brutalnych doświadczeń ostatnich lat, próbując przezwyciężyć swoje traumy.

Każdy z bohaterów na swój sposób zmaga się z rozczarowaniem, bezsilnością czy gniewem. SŁAWIK jako żołnierz przeszedł przez prawdziwe piekło wojny i niewoli. KATIA chce, by matka w końcu wybaczyła jej pójście na front. RODION uciekł z ogarniętego konfliktem Donbasu i jako osoba LGBT zmaga się z rosnącą homofobią w porewolucyjnej Ukrainie. ROMAN, który jako sanitariusz wojenny ratował rannych żołnierzy, wciąż walczy z traumatycznymi wspomnieniami. OKSANA jest aktorką politycznie zaangażowanego teatru. Jednak co znamienne, dla nich wszystkich bez względu na to, jakie wartości reprezentują, ostatnie lata były serią wstrząsających doświadczeń, które brutalnie odcisnęły się na ich psychice. Dla każdego z nich teatralna scena staje się trybuną, z której mogą wykrzyczeć swoje żale zadając sobie równocześnie hamletowskie pytanie: być albo nie być?

Obserwując z kamerą proces powstawania spektaklu, film z bliskiej, intymnej perspektywy portretuje pierwsze ukraińskie pokolenie urodzone po rozpadzie ZSRR, które próbuje zmienić targany konfliktami kraj i uporządkować swoje życie.

Pokaz zorganizowany we współpracy z Helsińską Fundację Praw Człowieka i Watch Docs.


BOK Białostocki Ośrodek Kultury