Podlaska Akademia Kultury: Serce dla Polski. Karolina Kaczorowska – film oraz spotkanie

(Polska, 58')

Opis filmu

okazji 103. rocznicy urodzin Ryszarda Kaczorowskiego Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na pokaz filmu

SERCE DLA POLSKI. KAROLINA KACZOROWSKA oraz spotkanie z reżyserką Jadwigą Nowakowską i prof. Adamem Czesławem Dobrońskim

27 listopada 2022, godz. 16:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

Wydarzenie objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku

Film o Karolinie Kaczorowskiej – nauczycielce i działaczce emigracyjnej. W latach 1989-1990 pierwszej damie Polski, żonie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

Karolina Kaczorowska z domu Mariampolska urodziła się 26 września 1930 roku w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsk na Ukrainie). Po zajęciu przez wojska sowieckie wschodniej części II RP, została w 1940 roku wraz z rodziną wywieziona na Syberię. Związek Sowiecki opuściła wraz z Armią Andersa, której żołnierzami byli jej ojciec, brat i przyszły mąż Ryszard Kaczorowski.

Podobnie jak wiele polskich dzieci poprzez Iran trafiła do Ugandy, do obozu dla polskich uchodźców w osadzie Koja, gdzie uczęszczała do polskiej szkoły. Pozostała tam do 1948 roku. Po przyjeździe do Wielkiej Brytanii ukończyła studia na Uniwersytecie w Londynie. Pracowała następnie jako nauczycielka, poświęciła się również działalności w harcerstwie polskim na uchodźstwie i przy tej okazji poznała przyszłego męża, za którego wyszła za mąż w 1952 roku. Mieli dwoje dzieci: Alicję i Jadwigę Jagodę, doczekali się również pięciorga wnuków.

U boku męża aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym polskiej emigracji, zaangażowana była m.in. w działalność charytatywną Zjednoczenia Polek w Wielkiej Brytanii. 19 lipca 1989 roku, w momencie gdy Ryszard Kaczorowski objął urząd Prezydenta RP na Uchodźstwie, została Pierwszą Damą na Uchodźstwie. Jako ostatnia pełniła tę rolę, bo półtora roku później, w grudniu 1990 roku Ryszard Kaczorowski przekazał insygnia prezydenckie wybranemu w pierwszych demokratycznych wyborach na ten urząd Lechowi Wałęsie.

10 kwietnia 2010 roku razem z mężem miała wziąć udział w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, jednak z powodu choroby zrezygnowała z uczestnictwa w uroczystościach. Jej mąż zginął podczas lotu do Smoleńska. W 2012 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zmarła 21 sierpnia 2021 r. w Londynie.
(źródło: polonia.tvp.pl)


BOK Białostocki Ośrodek Kultury