Podlaska Akademia Kultury: Obrazy bez autora

(Niemcy, Włochy, 188')

Opis filmu

Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na film

Obrazy bez autora

4 października 2020, godz. 14:30
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 8 zł
 – wkrótce do kupienia w kasach kina Forum i Centrum im. Ludwika Zamenhofa oraz na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Prosimy o zapoznanie się ze szczegółowymi wytycznymi dla kina FORUM, opracowanymi na podstawie wytycznych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla kin w trakcie epidemii wirusa SARS-COV-2 w Polsce. Zachęcamy do samodzielnego wydrukowania oświadczenia i przyniesienie go wypełnionego na seans.

Obrazy bez autora
Niemcy / Włochy 2018, 188′
reż. Florian Henckel von Donnersmarck
obsada: Tom Schilling, Sebastian Koch, Paula Beer, Saskia Rosendahl, Oliver Masucci

Po ośmiu latach artystycznego milczenia zdobywca Oscara Florian Henckel von Donnersmarck („Życie na podsłuchu”, „Turysta”) powraca ze zrealizowanym z rozmachem filmem opartym na historii życia malarza Gerharda Richtera.

Film zainspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami obejmującymi trzy epoki niemieckiej historii. Opowiada historię Kurta, młodego studenta Akademii Sztuk Pięknych, który zakochuje się z wzajemnością w swojej koleżance Ellie. Na drodze uczuciu staje ojciec dziewczyny, szanowany lekarz, profesor Seeband. Młodzi bohaterowie nie mają świadomości, że ich życie uwikłane zostało w mroczną tajemnicę z przeszłości, którą skrzętnie skrywa Seeband.

To z jednej strony refleksja nad naznaczoną szaleństwem historią Niemiec XX wieku, z drugiej – opowieść o losie artysty konfrontującego się z ideologią, a także o wyzwalającej mocy sztuki.

W rolach głównych wystąpiły gwiazdy europejskiego kina: Paula Beer, Sebastian Koch, Tom Schilling oraz Oliver Masucci znany polskiej publiczności z serialu “Dark”.

Obraz nominowany był w ubiegłym roku w dwóch kategoriach do Oscara, Złotych Globów, zdobył także wiele nagród na światowych festiwalach, w tym na festiwalu w Wenecji.