Nowohoryzontowy pakiet startowy: Proste rzeczy

(Polska, 84')

Trailer

Opis filmu

Zobaczcie przeboje Festiwalu Nowe Horyzonty!
Nasze kino jest znowu otwarte, więc mamy dla Was NOWOHORYZONTOWY PAKIET STARTOWY! To idealna okazja, żeby przypomnieć sobie, na czym polega magia kina i zobaczyć starannie wyselekcjonowane tytuły, które cieszyły się wielką popularnością wśród online’owej odsłony Nowych Horyzontów.

Pokażemy przedpremierowo cztery filmy: “Słudzy” reż. Ivan Ostrochovský, “Proste rzeczy” reż. Grzegorz Zariczny, “Niepamięć” reż. Christos Nikou (grecki kandydat do Oscara) , “Metamorfoza ptaków” reż. Catarina Vasconcelos (podwójny zwycięzca 20 edycji MFF Nowe Horyzonty).

PROSTE RZECZY / Simple Things
Polska 2020, 84’
reż. Grzegorz Zariczny

Nagrodzony na prestiżowym festiwalu Sundance Grzegorz Zariczny to reżyser, który odważnie eksploruje terytorium na granicy fabuły i dokumentu. W “Prostych rzeczach”, czułej opowieści o poszukiwaniu życiowych fundamentów, podpatruje autentyczną relację Błażeja, Magdy i ich córki Ali, wprowadzając do historii katalizator w postaci fikcyjnego wujka (Tomasz Schimscheiner) – brata zmarłego ojca Błażeja, który pojawia się, by pomóc młodym w remoncie wiejskiego domu. To punkt wyjścia do refleksji nad rodzinnymi relacjami i uporządkowania bolesnych spraw z przeszłości. Zariczny w umiejętny sposób zderza tu słodko-gorzką codzienność z bezmiarem uniwersalnych problemów.