Nowohoryzontowy pakiet startowy: Niepamięć

(Grecja, Polska, Słowenia, 90')

Trailer

Opis filmu

Zobaczcie przeboje Festiwalu Nowe Horyzonty!
Nasze kino jest znowu otwarte, więc mamy dla Was NOWOHORYZONTOWY PAKIET STARTOWY! To idealna okazja, żeby przypomnieć sobie, na czym polega magia kina i zobaczyć starannie wyselekcjonowane tytuły, które cieszyły się wielką popularnością wśród online’owej odsłony Nowych Horyzontów.

Pokażemy przedpremierowo cztery filmy: “Słudzy” reż. Ivan Ostrochovský, “Proste rzeczy” reż. Grzegorz Zariczny, “Niepamięć” reż. Christos Nikou (grecki kandydat do Oscara) , “Metamorfoza ptaków” reż. Catarina Vasconcelos (podwójny zwycięzca 20 edycji MFF Nowe Horyzonty).

NIEPAMIĘĆ / Apples / Mila
Grecja, Polska, Słowenia 2020, 90’
reż. Christos Nikou

Współczesna i jednocześnie umieszczona poza czasem opowieść, która przenosi nas do Aten, gdzie panuje epidemia amnezji. Główny bohater, Aris, ma numer 14842 w szpitalnym oddziale dla osób z zaburzeniami pamięci. Pewnego dnia wyszedł z domu, wsiadł do autobusu i na pętli nie wiedział już, kim jest, gdzie mieszka, co przeżył. Takim jak on daje się szansę – mogą stworzyć sobie nową tożsamość i nowe wspomnienia.
Pokazywana na festiwalu w Wenecji “Niepamięć” łączy w sobie absurdalny humor rodem z filmów Yorgosa Lanthimosa (“Zabicie świętego jelenia”, “Faworyta”) i melancholię znaną z dzieł Charliego Kaufmana (“Być jak John Malkovich”, “Anomalisa”), a gdzieś w tle pobrzmiewa głos z orwellowskiego Wielkiego Brata.

*Film jest greckim kandydatem do Oscara.