Festiwalu Kultur i Podróży Ciekawi Świata: Ryszard Jakubowski/Powsibroda: Via Balkanica, czyli 6 bałkańskich kochanek

(, ')

Opis filmu

W ramach 9. Festiwalu Kultur i Podróży “Ciekawi Świata” zapraszamy na spotkanie

Ryszard Jakubowski / Powsibroda: Via Balkanica, czyli 6 bałkańskich kochanek

27 października 2019, godz. 12:00
Sala Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 10 zł – do kupienia w kasie kina Forum, kasie BOK/CLZ i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Ryszard Jakubowski: Via Balkanica to mój autorski projekt, który zakładał piesze przejście przez Bałkany. W czasie swojej podróży maszerowałem przez sześć bałkańskich krajów: Słowenię, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Albanię i Bułgarię. Podczas ponad trzymiesięcznej wyprawy pokonałem ponad 2200 kilometrów i liczbę przewyższeń równą siedmiokrotnemu wejściu na Everest.
W tej opowieści nie chcę jednak skupiać się na ilości kilometrów czy przewyższeń. Pokonując przestrzeń w tempie piechura mamy okazję doświadczać jej w nietypowy sposób. Możemy patrzeć i próbować rozumieć. Gdy będziemy to robić wystarczająco długo, możliwe, że przyjdzie do nas i szeptem opowie nam swoją historię na ucho. Niczym czuła kochanka. Podczas naszego spotkania chcę opowiedzieć Państwu o swoim spotkaniu z sześcioma bałkańskimi kochankami.

Ryszard Jakubowski – studiował w Polsce, Szkocji i Bułgarii. Z wykształcenia prawnik, choć chwytał się rozmaitych zawodów: od prowadzenia restauracji na Mazurach po pracę w niemieckiej fabryce zabawek.
Podróże zaczął od autostopowych wypraw do Turcji, Gruzji i Armenii.
Zakochany w Bałkanach, zwłaszcza w Bułgarii, do której często wraca.
W 2017 roku, realizując autorski projekt Wielki Szlak Polski, podczas czteromiesięcznej podróży przemieszczał się przez kraj rowerem Krzesimirem, kajakiem Ildefąsem oraz pieszo, pokonując łącznie ponad 2700 kilometrów.
W 2018 roku, realizując swój kolejny projekt – Via Balkanica, przemierzał pieszo Bałkany, pokonując drogę ze Słowenii do Albanii, a następnie przeszedł przez najdłuższy bułgarski szlak pieszy, łącznie pokonując ponad 2200 kilometrów.

Powsibroda na FB

9. Festiwal Kultur i Podróży Ciekawi Świata