Festiwal Kultur i Podróży Ciekawi Świata: Małgorzata Lebda i Rafał Siderski „Czytanie wody: Wisła”

(, ')

Opis filmu

Zapraszamy na spotkanie w ramach 10. Festiwalu Kultur i Podróży Ciekawi Świata!

Małgorzata Lebda i Rafał Siderski: Czytanie wody: Wisła

24 października 2021, godz. 15:00
sala Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 15 zł, do kupienia w kasach kina Forum i Centrum im. Ludwika Zamenhofa oraz na bilety.bok.bialystok.pl

Pomysł z tych ekstremalnych: pokonać biegiem ponad 1100 km wzdłuż największej z polskich rzek – od źródła do ujścia. Poetka, naukowczyni, ultramaratonka Małgorzata Lebda ponad dwadzieścia miesięcy temu zaplanowała podjęcie się tego wyzwania. Zrealizowała je pomyślnie we wrześniu 2021 roku. W ciągu 28 dni pokonała dystans 26 maratonów.

To opowieść o harcie ducha, uporze, ale nie miała ona tylko wymiaru fizycznego, sportowego. Za pracą ciała szła praca myśli. Na spotkaniu dowiemy się, co ją motywowało, jakie znaczenie w tej przygodzie miały: plany budowy drogi wodnej E40, kryzys klimatyczny, ciekawość rzeki i ludzi, którzy przy rzece żyją, ciekawość siebie w stanie wyjątkowym. Dowiemy się, w jaki sposób wyglądały dwudziestomiesięczne przygotowania do biegu pod okiem trenera Piotra Hercoga i fizjoterapeuty Kamila Klicha, a także, co działo się przez prawie miesiąc biegowej podróży przez Polskę.

Równoprawną opowieść do tej pisanej przez poetkę niesie opowieść wizualna, na którą składają się zapierające dech w piersiach fotografie i filmy autorstwa artysty Rafała Siderskiego, który w tej przygodzie był również troskliwym i wszystko ogarniającym suportem Małgosi Lebdy. Na spotkaniu zobaczymy wizualną opowieść o rzece, o jej różnorodnych obliczach, ale także o ludziach rzeki i o biegowym trudzie (i radości) tej przygody.

Poetyckie reportaże z nadwiślańskiej trasy wraz z materiałami wizualnymi autorstwa Rafała były publikowane na łamach internetowych. Przedsięwzięcie było organizowane z Fundacją Pismo.

Małgorzata Lebda (ur. 1985) – dorastała w beskidzkiej wsi Żeleźnikowa Wielka. Autorka sześciu książek poetyckich, w tym nagradzanych tomów “Matecznik” i “Sny uckermärkerów” (Nagroda Literacka Gdynia 2019). Najnowszy tom nosi tytuł “Mer de Glace” (Wydawnictwo Warstwy 2021). Doktorka nauk humanistycznych i sztuk audiowizualnych. Naukowczyni. Ultramaratonka. Pracuje nad debiutem prozatorskim. Mieszka w Krakowie i coraz częściej poza nim.

Rafał Siderski (ur. 1984) – artysta wizualny zajmujący się głównie fotografią. Ukończył studia magisterskie w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie, gdzie obecnie pisze doktorat. Jest częścią inicjatywy Albom.pl zajmującej się digitalizacją i pracą na archiwach fotograficznych oraz założycielem stowarzyszenia Rava.Stories zajmującego się promocją fotografii. W 2019 roku Wydał książkę “Wyjedź Zostań”. W wolnym czasie „dokądś” jedzie lub jest „gdzieś”.


BOK Białostocki Ośrodek Kultury