Festiwal Kultur i Podróży Ciekawi Świata: Krzysztof Wielicki „Piekło mnie nie chciało”

(, ')

Opis filmu

Zapraszamy na spotkanie w ramach 10. Festiwalu Kultur i Podróży Ciekawi Świata!

Krzysztof Wielicki: Piekło mnie nie chciało

23 października 2021, godz. 22:00
sala Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 15 zł

Wprowadziliśmy do sprzedaży dodatkową pulę biletów dla osób w pełni zaszczepionych (do kupienia tylko w kasach kina Forum i BOK/CLZ). WIĘCEJ INFORMACJI

Przed nami historia Krzysztofa Wielickiego – jednego z najsłynniejszych Lodowych Wojowników – człowieka, który zdobył wszystko i znalazł powód, by powiedzieć sobie: “dość”.

“Mam szczęście, bo ciągle żyję” – tak mówi o swojej karierze. Jego opowieści ukazują wielką determinację w dążeniu do celu, sztuce cierpienia na ośmiotysięcznikach, nie pomijają też śmierci i związanych z nią dylematów moralnych, miłości, a także cenie, jaką trzeba zapłacić za sukces.

Urodzony w 1950 roku Krzysztof Wielicki jest piątym człowiekiem na świecie, który zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników, jest też członkiem prestiżowego The Explorers Club. Obok Reinholda Messnera, Wojtka Kurtyki i Jerzego Kukuczki uważany jest za najlepszego himalaistę naszych czasów. Jako pierwszy człowiek na świecie (wraz z Leszkiem Cichym) w lutym 1980 roku zdobył najwyższy szczyt Ziemi – Mount Everest (8848 m). W noc sylwestrową, 31 grudnia 1988 roku dokonał jednego ze swoich największych wyczynów – samotnie stanął na szczycie Lhotse (8516 m), w dodatku w gorsecie, który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa w górach. Było to, i jest do tej pory, jedyne w historii zimowe samotne wejście na ośmiotysięcznik.

Zimą 1986 roku, wraz z Jerzym Kukuczką wspiął się na Kanczendzongę (8586 m). Samotnie w ciągu jednej doby pokonał drogę baza–szczyt–baza na Broad Peaku.

Wielicki był wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia. Jedną z ostatnich nagród było wyróżnienie księżnej Asturii w dziedzinie sportu (2018).

W 2019 roku otrzymał Złoty Czekan – potocznie zwany wspinaczkowym Oscarem – za całokształt górskich dokonań.

 

W sobotę i niedzielę w foyer Forum można będzie odwiedzić stoiska z książkami, kalendarzami Fundacji Kukuczki 2022, koszulkami, nepalskimi wyrobami artystycznymi i wieloma innymi pamiątkami, a podróżnicy będą składali autografy!.

Można będzie następujące pozycje:
Cezary Borowy: „Byłem przemytnikiem w Indiach”
Leszek Cichy: „Gdyby to nie był Everest…”
Anna Czerwińska: „Groza wokół K2”
Aleksander Lwow: „Zwyciężyć znaczy przeżyć”
Michał Olszański: „Godzina prawdy”
Krystyna Palmowska: „Zaklętym w górski kamień”
Krzysztof Wielicki: „Piekło mnie nie chciało”
Monika Witkowska: „Lhotse. Lodowa siostra Everestu”
Katarzyna Zdanowicz: „Zawsze mówi, że wróci” (nowość!)


BOK Białostocki Ośrodek Kultury