Festiwal Kultur i Podróży Ciekawi Świata: Kamila Kielar „W poszukiwaniu niedźwiedzi – duchów”

(, ')

Opis filmu

Zapraszamy na spotkanie w ramach 10. Festiwalu Kultur i Podróży Ciekawi Świata!

Kamila Kielar: W poszukiwaniu niedźwiedzi – duchów

22 października 2021, godz. 23:00
sala Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 15 zł, do kupienia w kasach kina Forum i Centrum im. Ludwika Zamenhofa oraz na bilety.bok.bialystok.pl

Wyprawa Kamili Kielar została nagrodzona Kolosem w kategorii „Podróż Roku” oraz uhonorowana najlepszym pokazem Kolosów!
National Geographic Traveler uznał tę wyprawę za podróż roku!

Kamila Kielar wyruszyła w 2018 roku w samotną wyprawę kajakiem morskim po Pacyfiku. Szukała najrzadszego typu niedźwiedzi na świecie, tzw. niedźwiedzi duchów. Dzięki rzadkiej mutacji czarne niedźwiedzie są całkowicie białe i nie są to albinosy. Żyją w soczyście zielonych północnych lasach deszczowych, więc wyglądają w nich całkowicie nierealnie.

Niedźwiedzie to jednak tylko przyczynek do mówienia o niezwykle cennym środowisku, dramatycznej sytuacji w morzach i oceanach oraz walce o jeden z najcenniejszych zakątków świata.

Sama podróż kajakiem to codzienne zmagania z morskim żywiołem: pływami, prądami i sztormami (obszar ten jest na czwartym miejscu najtrudniejszych dróg morskich świata). Bardzo bliskie spotkania z wielorybami, konfrontacje z lwami morskimi i nieustająca obserwacja przyrody – nad wodą, pod wodą i w lesie.

Kamila Kielar
Od kilkunastu lat smakuje północ. Skupia się na wyjazdach typu adventure, głównie samotnych, bo fascynuje ją łączenie specjalistycznych umiejętności z mocną psychiką. W outdoorze łącznie spędziła kilka lat, biegle porusza się w sztuce bushcraftu.

W 2018 roku samotnie przepłynęła ponad 500 km kajakiem morskim po Pacyfiku u wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej w poszukiwaniu niedźwiedzi – duchów, najrzadszych niedźwiedzi na świecie.

W 2017 roku samotnie przeszła 4700 km po szlaku Pacific Crest Trail, wcześniej – również sama – przejechała rowerem Jukon w zimie, Alaskę i Kamczatkę. W Laponii i na Alasce miesiącami wędrowała, zarówno zimą, jak i latem. Kanadyjskie Terytoria Północno-Zachodnie przemierzała samotnie na nartach przy temperaturach spadających do -48 stopni. Liderka etapów w wielkich sztafetach rowerowych: Afryka Nowaka i Bike Jamboree.

Zajmuje się etologią dużych drapieżników i nawet je fotografuje. Zawodowo pisze, opowiada, szkoli oraz lideruje.

Laureatka Kolosa za podróż roku i dwóch wyróżnień, nominowana do nagrody National Geographic Traveler, wyróżniona nagrodą im. Tonego Halika. Wygrywała outdoorowe konkursy fotograficzne w USA i Kanadzie.

Występuje z pokazami na największych scenach w Polsce, pojawia się również na międzynarodowych festiwalach (Kanada, Ukraina, Czechy, Słowacja).


BOK Białostocki Ośrodek Kultury