Festiwal Kultur i Podróży Ciekawi Świata: Adela Tarkowska i Krzysztof Józefowski / Bike The World „BikeTheWorld – Rowerami dookoła świata”

(, ')

Opis filmu

Zapraszamy na spotkanie w ramach 10. Festiwalu Kultur i Podróży Ciekawi Świata!

Adela Tarkowska i Krzysztof Józefowski / BikeTheWorld: BikeTheWorld – Rowerami dookoła świata

22 października 2021, godz. 21:30
sala Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 15 zł, do kupienia w kasach kina Forum i Centrum im. Ludwika Zamenhofa oraz na bilety.bok.bialystok.pl

Wyprawa uhonorowana najważniejszymi nagrodami podróżniczymi w Polsce: Kolosem w kategorii „Podróże”, Nagrodą im. Tony’ego Halika oraz nominacją do Travelerów National Geographic.

Adela i Krzysztof zabiorą Was w trwającą niemal dekadę podróż dookoła świata. Przemierzycie z nimi liczne góry, tropikalne lasy i pustynie. Usłyszycie, jak pchali rowery dniami przez nieprzystępne afrykańskie bezdroża, walczyli z wiatrami Patagonii i burzami piaskowymi. Dowiecie się, jak znosili nieziemskie upały i mroźne zimy. Spotkacie z bliska wiele niezwykłych kultur ze wszystkich kontynentów naszej planety. Ich trwająca 9,5 roku podróż, czy raczej dekada życia, to pełen wachlarz krajobrazów, emocji oraz relacji. Zaczęli w Turcji, przez Bliski Wschód dotarli do Afryki, którą przejechali z północy na południe, następnie z argentyńskiej Patagonii dojechali na Alaskę, byli w Australii i Nowej Zelandii, z Japonii przez Koreę, Rosję, Mongolię i Chiny dotarli do Azji Południowo-Wschodniej i dalej przez Azję Środkową, Półwysep Arabski i Kaukaz wrócili do Europy. Nie śpieszyli się, nie robili skrótów, żyli. Ich wyprawa jest żywym dowodem na to, że nie ma rzeczy niemożliwych. Swoją bezprecedensową podróżą dowiedli, że można realizować wielkie marzenia, wizje i pragnienia serca, niezależnie od budżetu, wszelkich trudności i przeciwności losu.

Adela Tarkowska i Krzysztof Kris Józefowski
Pierwsza polska para, która objechała świat na rowerach. Odwiedzili 60 państw na 6 kontynentach, pokonując niemal 90 tysięcy kilometrów. Ich podróż trwała nieprzerwanie dziewięć i pół roku i była tym samym najdłuższą polską wyprawą rowerową w historii, za co otrzymali najważniejsze nagrody podróżnicze w Polsce: Kolos w kategorii „Podróże” oraz Nagroda Główna im. Tony’ego Halika. Zostali również wyróżnieni nominacją do Travelerów National Geographic.

 


BOK Białostocki Ośrodek Kultury