Dzień Kina Polskiego – Pokaz przedpremierowy: Via Carpatia

(Czechy, Macedonia, Polska, 65')

Trailer

Opis filmu

W niedzielę, 11 listopada obchodzić będziemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, dodatkowo w tym roku polskie kino obchodzi 110. urodziny!
Wspólnie z kinami zrzeszonymi w Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych zapraszamy Widzów do uczczenia obu rocznic w najprzyjemniejszy z możliwych sposobów, czyli w kinie!

11 listopada 2018
Kino Forum, ul. Legionowa 5

14:00 Jak pies z kotem
(Polska, 102′, bilet 11 zł)
16:00 Podlaska Akademia Kultury: Dywizjon 303. Historia prawdziwa + spotkanie z Markiem Fiedlerem
(Polska, Wielka Brytania, 99′, bilet 8 zł)
19:00 Najlepsze polskie 30’tki – Święto Niepodległości
(Polska, Wielka Brytania, 70′, bilet 11 zł)
20:30 Pokaz przedpremierowy: VIA CARPATIA
(Czechy, Macedonia, Polska, 65, bilet 11 zł)

Opis filmu:

VIA CARPATIA
Polacy żyją mistrzostwami świata w piłce nożnej. Z mediów docierają również coraz bardziej niepokojące wieści na temat konfliktu w Syrii i fali uchodźców uciekających do Europy przez tzw. „szlak bałkański”. Julia i Piotr są dobrze zarabiającą parą z dużego miasta. Po ciężko przepracowanym roku marzą im się wakacje. Nie zajmują ich problemy odległego świata. Sytuacja zmienia się kiedy matka Piotra prosi go o sprowadzenie do Polski jego ojca – uchodźcę, przebywającego w obozie na grecko-macedońskiej granicy. Piotr nie miał z ojcem kontaktu od 30 lat. Jednak mimo swoich wątpliwości i niechęci Julii, decyduje się spełnić prośbę matki. Dystans dzielący ich eleganckie mieszkanie w Warszawie od obozów uchodźców w Grecji i Macedonii to niespełna 2000 km. Julia i Piotr uświadamiają sobie, jak blisko ich komfortowego życia dzieje się to, co dotychczas widzieli tylko w telewizji. VIA CARPATIA to kino drogi, poruszające w odważny sposób kwestie związane nie tylko z kryzysem migracyjnym, ale również pokazujące obojętność i hipokryzję trawiąca zachodnią kulturę. Film swoją premierę światową miał na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlovych Varach, Konkurs: East of the West. Ponadto pokazywany był na Transatlantyk Festiwal, Nowe Horyzonty, Dwa Brzegi, gdzie zdobył duże uznanie.

Galeria

dzień kina polskiego plakat