Dzień Kina Polskiego – Najlepsze polskie 30’tki – Święto Niepodległości

(Polska, Wielka Brutania, 70')

Opis filmu

W niedzielę, 11 listopada obchodzić będziemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, dodatkowo w tym roku polskie kino obchodzi 110. urodziny!
Wspólnie z kinami zrzeszonymi w Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych zapraszamy Widzów do uczczenia obu rocznic w najprzyjemniejszy z możliwych sposobów, czyli w kinie!

11 listopada 2018
Kino Forum, ul. Legionowa 5

14:00 Jak pies z kotem
(Polska, 102′, bilet 11 zł)
16:00 Podlaska Akademia Kultury: Dywizjon 303. Historia prawdziwa + spotkanie z Markiem Fiedlerem
(Polska, Wielka Brytania, 99′, bilet 8 zł)
19:00 Najlepsze polskie 30’tki – Święto Niepodległości
(Polska, Wielka Brytania, 70′, bilet 11 zł)
20:30 Pokaz przedpremierowy: VIA CARPATIA
(Czechy, Macedonia, Polska, 65, bilet 11 zł)

 

Opisy filmów:

Najlepsze polskie 30’tki – Święto Niepodległości

Polonez, reż. Agnieszka Elbanowska, 16′
Dyrektor Domu Kultury w Aleksandrowie Kujawskim ogłasza konkurs na twórczą prezentację własnej postawy patriotycznej. Uczestnicy mają wykazać się kreatywnością nieograniczoną żadnymi wymogami formalnymi. Śpiew, recytacja, gest, przemowa, inscenizacja – wszystkie formy dozwolone. Nadchodzi jedenasty dzień jedenastego miesiąca w roku – Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie dziś jury, w którego skład wchodzą dyrektor, burmistrz, ksiądz i lokalna poetka, wybierze najlepszego patriotę w regionie.
Film wyróżniono podczas 35. Festiwalu „Młodzi i Film” za „niebanalne podejście do tematu współczesnego patriotyzmu”.

Najlepsze fajerwerki ever, reż. Aleksandra Terpińska, 28′
Nagrodzony w Cannes krótki film Aleksandry Terpińskiej, jednej z najciekawszych reżyserek młodego pokolenia. Akcja filmu toczy się współcześnie w jednym z europejskich miast. Opowiada jeden dzień z życia trójki młodych przyjaciół, którzy w obliczu fikcyjnego konfliktu zbrojnego w ich kraju, muszą zmodyfikować swoje plany na przyszłość. Historia z gatunku political fiction, która zwyciężyła w zorganizowanym przez Telewizję Kino Polska konkursie na scenariusz inspirowany filmem Przypadek Krzysztofa Kieślowskiego. Reżyserka i autorka scenariusza Aleksandra Terpińska, która wcześniej pracowała z Wojciechem Smarzowskim m.in. przy produkcji filmów Wołyń i Pod Mocnym Aniołem, przedstawia historię trójki przyjaciół, zmuszonych do podjęcia być może najważniejszych w życiu decyzji w obliczu zbliżającej się wojny. W rolach głównych wystąpili Justyna Wasilewska (Sztuka kochania, Serce miłości), Malwina Buss (Róża, serial Belfer) oraz Piotr Polak (Człowiek z magicznym pudełkiem).

Relax, reż. Agnieszka Elbanowska, 26′
Nagrodzona na festiwalu w Gdyni zwariowana opowieść o personelu prowincjonalnego domu wczasowego RELAX, który przygotowuje się na przyjazd uchodźców. Żeby ratować swój pensjonat przed bankructwem, Dyrektor postanawia skorzystać z oferty Urzędu Do Spraw Cudzoziemców, wspomaganego przez dotacje unijne, i przemianować swoją działalność na ośrodek dla uchodźców. W dzień spodziewanego przyjazdu, kiedy wszystko wydaje się być gotowe, zaczynają pojawiać się nieoczekiwane komplikacje.