Ogólnopolska Giełda Projektów – 17-19 października 2018

250 animatorów i animatorek kultury z całego kraju, trzy dni warsztatów, spotkań i wizyt studyjnych oraz 20 prezentacji najlepszych praktyk kulturalnych –  rusza VIII Ogólnopolska Giełda Projektów!

 Raz w roku animatorzy i praktycy kultury spotykają się na Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów – bez wątpienia najbardziej inspirującej konferencji w Polsce. W tym roku, dzięki współpracy Narodowego Centrum Kultury z Białostockim Ośrodkiem Kultury i Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury w Białymstoku, wydarzenie odbędzie się w Białymstoku. W dniach 17–19 października, zgodnie z tematem przewodnim spotkania  – „animacja + świętowanie” – będziemy przyglądać się działaniom, które odkrywają, kultywują i popularyzują lokalne, regionalne i narodowe dziedzictwo kulturowe i tradycje związane z różnymi rodzajami świąt – religijnych i świeckich, publicznych i rodzinnych. Głównym elementem konferencji będzie prezentacja dwudziestu projektów – dobrych praktyk wybranych przez komisję oceniającą w otwartym naborze, które tworzą i podtrzymują więzi społeczne przez wspólne świętowanie.

Jako wieloletni animator kultury wiem, że gdy robi się coś naprawdę wartościowego, to wielką radością jest, gdy ktoś to zauważy i doceni. A Ogólnopolska Giełda Projektów to właśnie taka niebywała okazja, by te lokalne, realizowane w przestrzeni miasta, wsi czy gminy projekty dostrzegła cała Polska. Takiej szansy nie wolno przegapić – przekonuje Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego.

Ogólnopolska Giełda Projektów to również warsztaty, sesje posterowe i stolikowe, czyli proponowane przez organizatorów ciekawe formy na doskonalenie swoich kompetencji i pogłębianie zainteresowań.

Istotą Ogólnopolskiej Giełdy Projektów jest niewątpliwie prezentacja wybranych najciekawszych wydarzeń zrealizowanych na przestrzeni ostatniego roku, ale też poprzez kilkudniowe spotkanie, integracja animatorów kultury z całego kraju. Jako gospodarzom, zależy nam, aby uczestnicy, którzy zjadą się do Białegostoku z różnych stron Polski, mieli możliwość poznania wielokulturowości naszego miasta.  Zaproponujemy im udział w krótkim kursie esperanto, warsztatach dotyczących religii Podlasia oraz przedstawimy poprzez wystawę multimedialną sylwetkę twórcy esperanto Ludwika Zamenhofa – mówi Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury.

W tym roku wydarzenie będzie wzbogacone o dodatkowy dzień wizyt studyjnych.

Przygotowaliśmy te wizyty, wybierając najciekawsze kulturowo miejsca w regionie i tak zawieziemy naszych gości do Supraśla, Tykocina, Sejn, Ziołowego Zakątka w Korycinach. Pokażemy Krainę Otwartych Okiennic, Białą Synagogę w Sejnach. Animatorzy kultury, którzy przyjadą na konferencję, będą mogli wybrać się na jedną z dziesięciu zaproponowanych przez nas tras – podkreśla Cezary Mielko, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. – To szansa, by pokazać, co w naszym regionie mamy w sferze kultury do zaoferowana, a mamy bardzo wiele. I co istotne  – gdzie jak gdzie, ale w naszym regionie potrafimy świętować, cieszyć się chwilą, miejscem, wydarzeniem, a przede wszystkim sobą nawzajem. Temat przewodni tegorocznej giełdy wpisuje się idealnie w charakter naszego regionu.

Narodowe Centrum Kultury organizuje to wydarzenie już po raz ósmy. Giełda otrzymała wsparcie finansowe samorządu województwa i miasta.

Corocznym podsumowaniem wydarzenia jest publikacja, która prezentuje wszystkie dwadzieścia projektów przedstawionych na Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów w danym roku.

Opis wszystkich projektów, które zaprezentujemy, warsztatów i wizyt studyjnych znajdują się na: https://nck.pl/szkolenia-i-rozwoj/kadra-kultury/programy-i-projekty/ogolnopolska-gielda-projektow

 

Prezentacje projektów kulturalnych, wizyty studyjne, warsztaty, spotkanie z animatorami kultury z całego kraju – taki program czeka uczestników VIII Ogólnopolskiej Giełdy Projektów w Białymstoku, na którą zapraszamy w dniach 17-19 października 2018 r. Nabór trwa od 7 do 28 września!

Rejestracja uczestników: 7-28 września 2018 (UWAGA! Pula miejsc została wyczerpana)
Organizator: Narodowe Centrum Kultury
Współorganizator lokalny: Białostocki Ośrodek Kultury
Współorganizator regionalny: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury
Dla kogo: lokalni liderzy kultury
Termin: 17-19 października 2018 roku
Miejsce: Białystok

Ogólnopolska Giełda Projektów to coroczne wydarzenie Narodowego Centrum Kultury, skierowane do wszystkich aktywnych przedstawicieli sektora kultury. W tym roku organizujemy je ze współpracy z  Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury w Białymstoku i Białostockim Ośrodkiem Kultury.

Co roku Giełdzie towarzyszy inny temat przewodni – w jubileuszowym roku 2018 nie bez przyczyny wybraliśmy świętowanie. O motywach związanych z szeroko rozumianym świętowaniem w edukacji kulturalnej i działaniach animacyjnych będziemy rozmawiać z 250 animatorami i animatorkami kultury z całego kraju!

Głównym punktem programu trzydniowej Giełdy jest prezentacja dwudziestu najciekawszych praktyk kulturalnych, wyłonionych przez jurorów. Dla uczestników przygotowaliśmy także jedno- i dwudniowe warsztaty oraz wizyty studyjne, podczas których zabierzemy ich do wybranych instytucji kultury na Podlasiu.

Udział w wydarzeniu, jak zawsze, jest bezpłatny dla uczestników. Organizatorzy gwarantują jednak ograniczoną liczbę darmowych noclegów, dlatego radzimy nie zwlekać z rejestracją!

opis wszystkich projektów, które zaprezentujemy, warsztatów i wizyt studyjnych
ankieta rejestracyjna dla uczestników

W razie pytań i wątpliwości dotyczących rejestracji na wydarzenie prosimy o kontakt z Karoliną Grzegorzak pod adresem: rejestracja@nck.pl oraz telefonicznie od wtorku do piątku w godz. 10.00-15.00 pod numerem: 22 350 95 40.

Pytania dotyczące bazy noclegowej prosimy kierować do Urszuli Wysockiej, telefonicznie od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-15.00 pod numerem 85 746 13 22 lub 85 746 13 24, e-mail: u.wysocka@bok.bialystok.pl.

Pytania dotyczące programu wydarzenia prosimy kierować do Pauliny Kobzy (pkobza@nck.pl).

Wydarzenie jest objęte honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Galeria

Przygotowania do OGP_fot Alicja Szulc (1) Przygotowania do OGP_fot Alicja Szulc (2) Przygotowania do OGP_fot Alicja Szulc (3) Przygotowania do OGP_fot Alicja Szulc (4) Przygotowania do OGP_fot Alicja Szulc (5) Przygotowania do OGP_fot Alicja Szulc (6) Przygotowania do OGP_fot Alicja Szulc (7) Przygotowania do OGP_fot Alicja Szulc (8) Przygotowania do OGP_fot Alicja Szulc (9) Przygotowania do OGP_fot Alicja Szulc (10) Przygotowania do OGP_fot Alicja Szulc (11) Przygotowania do OGP_fot Alicja Szulc (12) Przygotowania do OGP_fot Alicja Szulc (13) Przygotowania do OGP_fot Alicja Szulc (14) Przygotowania do OGP_fot Alicja Szulc (15) Przygotowania do OGP_fot Alicja Szulc (16) Przygotowania do OGP_fot Alicja Szulc (17) Przygotowania do OGP_fot Alicja Szulc (18) Przygotowania do OGP_fot Alicja Szulc (19) Przygotowania do OGP_fot Alicja Szulc (20) Przygotowania do OGP_fot Alicja Szulc (21) Przygotowania do OGP_fot Alicja Szulc (22)