Rebecca Kobrin: Żydowski Białystok i jego diaspora

Pierwsze polskie wydanie książki Rebeki Kobrin “Żydowski Białystok i jego diaspora” w przekładzie Adama Musiała, ze wstępem dr Katarzyny Sztop-Rutkowskiej!

Rebecca Kobrin w swojej książce wskazuje i analizuje wpływy finansowe, literackie oraz umiejętności organizacyjne białostockich Żydów żyjących w Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Australii i Europie. Emigracja żydowska miała wpływ na rozwój Białegostoku jeszcze przez wiele dziesięcioleci, począwszy od przełomu XIX i XX wieku.

Książka ukazała się z inicjatywy Białostockiego Ośrodka Kultury, przy współpracy z Wydawnictwem Pogranicze z Sejn.
Publikacja książki była możliwa dzięki dotacji udzielonej Białostockiemu Ośrodkowi Kultury przez Ambasadę USA w Warszawie, a także Columbia University, The Harriman Institute of Columbia University, Yale University’s Program in Judaic Studies oraz The Wexner Foundation.

Prof. Rebecca Kobrin – specjalistka w zakresie historii żydowskiej na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Tytuł licencjata zdobyła na Uniwersytecie Yale, doktorat obroniła na Uniwersytecie Pensylwanii. Wykładała też na Uniwersytecie Yale, Uniwersytecie Rutgersa i Uniwersytecie Nowojorskim. Zajmuje się imigracją amerykańską, współczesną historią Żydów i żydowską migracją. Autorka serii esejów o historycznym wpływie społeczności żydowskiej na rozwój kapitalizmu w Stanach Zjednoczonych (“Chosen Capital: The Jewish Encounter with American Capitalism”, 2012). W badaniach skupia się na migracji Żydów i diasporze rosyjsko-żydowskiej początku XX w. Finalistka nagrody Assotiation Jewish Studies za książkę “Jewish Bialystok and Its Diaspora” (Indiana University Press, 2010).

Nakład wyczerpany

Zydowski Bialystok

Więcej o książce:

https://bok.bialystok.pl/wydarzenia/wydarzenie/zydowski-bialystok-diaspora-premiera-polskiego-wydania-ksiazki-spotkanie-autorka/

http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,17080648,Kim_jest_Bialystoker__Czyli_o_specyfice_grodu_nad.html

http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,17103620,Eden__kochanka__swiete_miejsce__Bialystok_w_oczach.html


BOK Białostocki Ośrodek Kultury