Płyta „Tribute to Skiba”

Płyta „Tribute to Skiba” została wydana przez Białostocki Ośrodek Kultury w 2013 roku, podczas 29. Jesieni z Bluesem

„2 czerwca 2013 roku, w wypełnionej po brzegi białostockiej sali Forum odbył się koncert z okazji 30-tej rocznicy śmierci Ryszarda Skibińskiego. Gospodarzem tego wydarzenia była, rzecz jasna, Kasa Chorych – zespół, założony w połowie lat 70-tych przez Skibę. Obok Jarka Tioskowa, Włodka Dudka, Mirka Wiechnika, Marka Szerszyńskiego i Michała Kielaka, na scenie pojawili się muzycy spoza zespołu, którzy w różny sposób zetknęli się z twórczością Ryszarda Skibińskiego. Zjechali z odległych stron Polski, aby uczcić tę rocznicę, oddać hołd Jego pamięci. Leszek Winder grał ze Skibą najpierw w Krzaku, a potem w formacji Skibiński-Winder Super Session. Dla Adama Kulisza utwory Kasy Chorych były jednymi z pierwszych muzycznych fascynacji, Szulerzy i Jaromi uczestniczyli w 2003 roku w nagraniu solowej płyty Michała Kielaka, poświęconej pomięci Skiby.
Podczas tego czerwcowego wieczora przez scenę przewinęło się kilkunastu muzyków – w różnych konfiguracjach osobowych. Nie mieli wystarczająco dużo czasu, aby perfekcyjnie doszlifować materiał, dlatego nie obyło się bez drobnych wpadek i niedociągnięć, ale mimo tego słuchacze byli świadkami czegoś unikalnego i wyjątkowego, czegoś co działo się tu i teraz i nigdy więcej się nie zdarzy (jak choćby cztery gitary i dwie perkusje w „Blues dla Dzidka”).
Z długiego, bo trwającego grubo ponad dwie godziny koncertu, wybrano te utwory, które kiedyś na scenie wykonywał Skiba. W uzupełnieniu znalazły się też i te poświęcone Jego pamięci, czyli „Blues dla Dzidka” i „Historia o ptaku, który odleciał do Boga”. Wszystkie utwory znane są słuchaczom od lat, ale muzycy potrafili tchnąć w nie nowego ducha i pokazać w innym świetle.
Z kronikarskiego obowiązku wypada zaznaczyć, że podczas koncertu zaprezentował się również białostocki zespół Bracia i Siostry, w którym na perkusji gra Mirosław Kozioł. Przedstawili swoje wersje utworów, które kiedyś z Kasą Chorych, ze Skibą w składzie, śpiewał Andrzej Zaucha. Rozbudowane aranżacje, wzbogacone o brzmienie instrumentów klawiszowych, mocne rockowe riffy gitary i uroczy żeński wokal, przydały nowego blasku starym kompozycjom.
Niestety, ograniczona pojemność płyty CD nie pozwoliła na zaprezentowanie całego koncertu”.
Robert Trusiak

Jeśli chcecie Państwo otrzymać płytę „Tribute to Skiba”, prosimy o kontakt pod adresem e-mail: elzbietapuczynska@bok.bialystok.pl
Liczba sztuk ograniczona!


BOK Białostocki Ośrodek Kultury