Opowiedz mi, dziadku, pokaż mi, babciu

Dziś już mało kto pamięta, co to była baca, cymbergaja, zbijak czy klipa, że najlepszym miejscem do spędzania wolnego czasu było podwórko, ogród i ulica, a najlepszą zabawę można było „rozkręcić” za pomocą patyka, kredy, piłki, kilku towarzyszy i odrobiny wyobraźni.

Przekazując w Państwa ręce nasze wydawnictwo, chcemy zaproponować starszym mieszkańcom Białegostoku sentymentalną podróż w przeszłość, podczas której przypomną sobie gry, zabawy i zabawki ze swego dzieciństwa. Młodszemu pokoleniu chcemy zaś pokazać, jak i czym bawili się dawniej białostoczanie, a także jak spędzało się czas wolny, również ten świąteczny. Zależy nam na przypomnieniu czasów, gdy wielkie znaczenie w życiu dziecka miała rodzina, zwykle wielopokoleniowa, a babcie i dziadkowie mieli wpływ na wychowanie najmłodszych, będąc także skarbnicą wiedzy o przeszłości i dawnych tradycjach. Wraz z Państwem cofamy się w przeszłość o 60, 70, a w wielu przypadkach nawet o 100 lat. Przenosimy się do czasów, kiedy słowo „dzielnica” nie kojarzyło się ze skupiskiem bloków, ale określało po prostu część miasta z mniejszymi i większymi domkami posiadającymi ogrody, a przynajmniej podwórka. Żyły tam zwierzęta, którymi dzieci na co dzień się opiekowały i które były towarzyszami ich zabaw. To podróż w przeszłość, do czasów, kiedy wielopokoleniowe rodziny i sąsiedzi naturalnie integrowali się ze sobą, spędzając majowe i czerwcowe pikniki w Zwierzyńcu i na Pieczurkach lub spacerując po Plantach.

W książce oddajemy głos samym białostoczanom. To oni – świadkowie historii – są naszymi przewodnikami po świecie, w którym to piłka i rower (często składany samodzielnie) były największym marzeniem młodego człowieka, zaś wolny czas spędzało się wspólnie z innymi dziećmi, licznie zamieszkującymi okoliczne domy.

Wspomnienia zilustrowaliśmy archiwalnymi zdjęciami, udostępnionymi nam przez białostoczan i gromadzonymi od dekady w Mediatece CLZ – archiwum historii mówionej miasta i regionu.

W drugiej części publikacji prezentujemy przewodnik po dawnych grach podwórkowych. W ich odtworzeniu pomogli nam białostoczanie. Mamy nadzieję, że stanie się on, tak jak i cała książka, inspiracją dla najmłodszych do odkrywania na nowo podwórkowych zabaw oraz czerpania radości z przynależności do grupy rówieśników, z którą można eksplorować bliższe i dalsze otoczenie. Ufamy, że wydawnictwo stanie się swego rodzaju platformą porozumienia międzypokoleniowego, wspólnego dialogu, przywoła wspomnienia starszych czytelników i zainteresowanie młodszych, stając się naturalną lekcją o miejskich tradycjach i zwyczajach.

Publikację można kupić w kasach kina Forum (ul. Legionowa 5) i Centrum im. Ludwika Zamenhofa (ul. Warszawska 19) w cenie 40 zł.

 

Galeria

IMG_0006 IMG_0022 IMG_0032 IMG_0038

BOK Białostocki Ośrodek Kultury