Laureaci 10. edycji Konkursu Fotograficznego „Człowiek obok mnie”

Jury 10. edycji Konkursu Fotograficznego Ogólnopolskiego Przeglądu Fotografii Współczesnej „Człowiek obok mnie” w składzie Monika Szewczyk-Wittek (przewodnicząca), Agnieszka Sadowska-Mazurek i Piotr Wójcik postanowiło przyznać następujące nagrody:

Nagroda GRAND PRIX – 2.500 złotych brutto – Paweł Kosicki (Poznań) za cykl fotografii „Odmienność”
II nagroda
– 1.500 złotych brutto – Piotr Babulewicz (Białystok) za cykl „(Nie)zwykle”
III nagroda – 1.000 złotych brutto – Tomasz Okoniewski (Korczyna) za zdjęcie „Chwila na jednego”
Wyróżnienie specjalne – 500 złotych brutto – Tadeusz Koniarz (Tarnów) za zdjęcie z dyptyku „Spotkanie z Bogiem”

Wernisaż pokonkursowy odbędzie się w sobotę, 29 września 2018 roku o godz. 17.00 w foyer Kina Forum. Zapraszamy!

Podczas wernisażu będzie można porozmawiać z twórcami fotografii oraz jurorami konkursu, a także obejrzeć zdjęcia 11 innych autorów, którzy nadesłali swoje prace na konkurs.
Będą to prace: Mirosława Kilijańczyka, Anny Jakubowskiej, Franciszka Kluczyńskiego, Katarzyny Manikało-Obidzińskiej, Krzysztofa Zająca, Tomasza Szczyrby, Edyty Świerczek, Matyldy Burszty, Michała Krawca, Małgorzaty Piechatzek i Piotra Grochali.

Nagroda GRAND PRIX – Paweł Kosicki – cykl fotografii „Odmienność”

II Nagroda – Piotr Babulewicz – cykl „(Nie)zwykle”

III Nagroda – Tomasz Okoniewski (Korczyna) – zdjęcie „Chwila na jednego”

Wyróżnienie specjalne – Tadeusz Koniarz – zdjęcie z dyptyku „Spotkanie z Bogiem”

 

Uzasadnienie Jury:

W 10. edycji konkursu „Człowiek obok mnie” organizowanego przez Białostocki Ośrodek Kultury nagrodziliśmy fotografie bardzo różnorodne. Z jednej strony jest to pochwała świetnie skomponowanej fotografii dokumentalnej, chwytającej temat na ulicy. Z drugiej zaś, zwrócenie uwagi na autoportret tak obecny we współczesnej fotografii. Wreszcie tej, która nawiązuje do tradycji reporterskiej lat 70. XX wieku zarówno pod względem wizualnym, jak i formalnym. Interpretacja tematu konkursu przez uczestników często nas zaskakiwała. Pozorna bliskość, która pojawia się w tytule, w pracach części laureatów jest czymś odmiennym. Dominuje słowo „obcość”, zarówno w treści nadesłanych cyklów, jak i relacji fotograf i fotografujący. Jest to zjawisko zauważalne we współczesnej fotografii.

Cykl Pawła Kosickiego – nagrodzony Grand Prix – urzekł nas fotograficzną nonszalancją i czystością formy. Interpretacja tematu konkursu przez autora pozwala nam, odbiorcom, przyglądać się, ale nie podglądać drugiego człowieka. Fotograf stawia się w roli podróżnika, który zachwyca się światłem, kadrem, kompozycją zastanego obrazu, którego człowiek jest tylko niewielką częścią.

Drugą nagrodę otrzymał Piotr Babulewicz, który zdecydował się odwrócić aparat w swoją stronę. Autor zrealizował cykl statycznych autoportretów, konsekwentnych w formie, tworzonych w miejscach ważnych z punktów widzenia bohatera. Zdjęcia zwracają uwagę także ze względu na pozbawioną emocji twarz portretowanego. Interpretacja cyklu portretów Babulewicza pozostaje otwarta dla odbiorców, co też stanowi zaletę nagrodzonego materiału.

Na podium znalazła się także fotografia Tomasza Okoniewskiego, przedstawiająca scenę życia codziennego dwóch mężczyzn. Urzekła nas klasyczna forma tej fotografii, ale także pewien subtelny żart, który zauważamy oglądając scenę.

Spośród kilkuset fotografii wybraliśmy te, które naszym zdaniem mają szansę zostać zapamiętanymi przez odbiorców. Należy dodać, że ów wybór odbywał się w formie aktywnej i zaangażowanej dyskusji. Mamy nadzieję, że odbiorcy wystawy pokonkursowej, jak i sami autorzy, znajdą wśród nagrodzonych i zaprezentowanych prac inspirację do twórczej pracy, ale także motywację do poszukiwania własnej fotograficznej drogi.

Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku.

Galeria

com_2018_okładka_folderek_front