Kultura popularna i blues

“Kultura popularna i blues” to kolejna książka Marka Jakubowskiego kontynuująca spojrzenie na bluesa w kulturoznawczej i filozoficznej perspektywie, podjęte w jego poprzedniej publikacji („Szkice z kultury bluesa”, 2010).

Kultura popularna kształtuje naszą wrażliwość, steruje naszym myśleniem i wyobraźnią; przekazuje i utrwala mity oraz stereotypy. Czy blues to dziś autentyczny wytwór artysty, przeciwieństwo muzyki pop – przemysłowego produktu dla mas? Czy został zawłaszczony przez popkulturę i kultywowany jest zgodnie z jej funkcjami? Czy odbiorca bluesa zatraca się w głębokim przeżyciu czy jedynie w powierzchownej rozrywce?
To tylko kilka z pytań pojawiających się w tej książce. Jej autor podejmuje próbę ukazania przyczyn i procesów, jakie ukształtowały postać i rolę bluesa, w sposób dostępny współczesnemu odbiorcy.

MAREK JAKUBOWSKI
Urodzony w 1953 r. w Gnieźnie. Absolwent UAM w Poznaniu, mgr filozofii (specjalizacja kulturoznawstwo i teoria poznania). Publicysta, popularyzator bluesa. Publikował m.in. w Jazz Forum, Jazzi Magazine, Twoim bluesie i The Warsaw Voice. Autor „Małego leksykonu bluesa” (1993), współautor encyklopedii „Blues w Polsce” (1997), nagrodzonej przez Program III Polskiego Radia w kategorii „bluesowe wydarzenie roku”, autor „Encyklopedii muzyki popularnej. Blues” (2008) i „Szkiców z kultury bluesa” (2010). Redaktor polskiej edycji „Encyklopedii Bluesa” wydawnictwa Guinness (1996). Współpracował m.in. z Radiem Bis („Złota seria bluesa”) i TVP 2 (ekspert teleturnieju „Wielka gra”). Członek Rady Artystycznej Festiwalu „Rawa Blues”, który wraz z Janem Chojnackim prowadzi. Prowadzi też festiwale „Jesień z bluesem” i „Polish Boogie”.

Książkę można kupić w kasie kina Forum – Białystok ul. Legionowa 5, tel. 85 746 13 20 (cena 33 zł) lub przesyłką pocztową (w cenie 38,90 zł, w tym koszty przesyłki – list polecony). Wpłata na konto: 86 1240 5211 1111 0010 7179 3950 z dopiskiem „Kultura popularna i blues” i dokładnym adresem odbiorcy.

Galeria

Kultura popularna i blues_okladka

BOK Białostocki Ośrodek Kultury