Książka “Szkice z kultury bluesa”

Książka “Szkice z kultury bluesa” Marka Jakubowskiego została wydana przez Białostocki Ośrodek Kultury podczas 26. Jesieni z Bluesem w 2010 roku

“Szkice z kultury bluesa” to zbiór tekstów, prezentujących spojrzenie na bluesa przez pryzmat wiedzy kulturoznawczej, antropologii filozoficznej i estetyki. Spojrzenie na jego historię i teraźniejszość, szczególnie na to, jak dziś funkcjonuje zaadaptowany w naszej współczesnej kulturze społeczeństwa konsumpcyjnego, nacechowanej dominacją popkulturowości i komercją.
Autor przedstawia w nich m.in. takie zagadnienia, jak komunikowanie w bluesie, przeżycie estetyczne, adaptacja bluesa w innej kulturze, poza etniczną – tą, w której powstał oraz blues na płytach, kicz czy grafomania, jako zjawiska występujące w kulturze bluesa i jej opisie.

MAREK JAKUBOWSKI
Urodził się w 1953 roku w Gnieźnie. Absolwent UAM w Poznaniu, magister filozofii (specjalizacja antropologia kultury i teoria poznania). Publicysta, popularyzator bluesa. Drukował m.in. w “Jazz Forum”, “Jazzi Magazine”, “Twoim bluesie” i “The Warsaw Voice”. Autor „Małego leksykonu bluesa” (1993), współautor „Encyklopedii Blues w Polsce” (1997), nagrodzonej przez Program III Polskiego Radia w kategorii „bluesowe wydarzenie roku”, autor „Encyklopedii muzyki popularnej. Blues” (2008). Redaktor polskiej edycji „Encyklopedii Bluesa” wydawnictwa Guinness (1996). Współpracował m.in. z Radiem Bis („Złota seria bluesa”) i TVP 2 (ekspert teleturnieju „Wielka gra”). Członek Rady Artystycznej Festiwalu „Rawa Blues”, który (wraz z Janem Chojnackim) prowadzi. Prowadzi też m.in. festiwale: Bluesada (Szczecin), Jesień z Bluesem (Białystok), Polish Boogie (Człuchów).

Książkę można kupić w kasie kina Forum (cena 26,25 zł) lub przesyłką pocztową (w cenie 34,55 zł, w tym koszty przesyłki). Wpłata na konto: 86 1240 5211 1111 0010 7179 3950 z dopiskiem „Szkice z kultury bluesa” i dokładnym adresem odbiorcy.


BOK Białostocki Ośrodek Kultury