Dni Sztuki Współczesnej z finansowym wsparciem MKiDN

Białostocki Ośrodek Kultury otrzymał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na XXXI Dni Sztuki Współczesnej, w wysokości 130.000 zł, w ramach programu Wydarzenia artystyczne, priorytet: Teatr i Taniec!

Dni Sztuki Współczesnej odbędą się po raz 31. w dniach 18-22 maja 2016 roku, a w wydarzeniach towarzyszących festiwalowi będzie można wziąć udział już od 14 maja. Część z nich odbędzie się w prywatnym mieszkaniu.

Z ogromną przyjemnością przedstawiamy pierwsze teatralne wydarzenia, które można będzie zobaczyć w tym roku.

Francuska grupa artystyczna Kumulus pokaże w Białymstoku swój słynny plenerowy spektakl „Les Squames”, który prowokuje do pytań o to, w jaki sposób postrzegamy „Innego” i jak reagujemy na przejawy odmienności. Spektakl piętnuje przeróżne formy rasizmu. Propozycja grupy Kumulus to mocny i bezpośredni teatr, oparty na aktualnych wydarzeniach, zmuszający publiczność do zastanowienia się nad światem, będący zwierciadłem staczającego się po równi pochyłej, zagubionego współczesnego społeczeństwa. Spektakl 21 maja na Rynku Kościuszki.

Teatr Studio i Teatr Malabar Hotel zaprezentują „Ćwiczenia stylistyczne” w reżyserii Marii Żynel, spektakl oparty na utworze francuskiego poety, powieściopisarza i eseisty, Raymonda Queneau. W oryginale to „99 wersji tej samej historii, bardzo błahego zdarzenia, bez żadnej psychologii”, w wersji teatralnej zobaczymy 45 scen wybranych z całości utworu, m.in. wersję rustykalną i prostacką historii. Spektakl zaprezentujemy dwukrotnie 18 maja w Akademii Teatralnej.

Z kolei wyreżyserowany przez Mateusza Przyłęckiego „Projekt: MATKA” Teatru Kana to przewrotna, pełna ironii i humoru opowieść o młodych matkach, odkrywających jasne i ciemne strony macierzyństwa, uroki i trudności bycia mamą. Scenariusz powstał na podstawie tekstów z bloga „Macierzyństwa bez lukru” i wielu innych. Zapraszamy 21 maja do Białostockiego Teatru Lalek.

Jedną z muzycznych propozycji będzie koncert Lecha Janerki – jednego z najbardziej oryginalnych artystów na polskiej scenie muzycznej; autora niezapomnianych tekstów, basisty, kompozytora. Zespół Lecha Janerki, specjalnie na prośbę organizatorów DSW, zagra przekrojowy materiał sięgający początku lat 80. i dorobku zespołu Klaus Mittfoch. Koncert 19 maja w klubie Fama.

Pełny program oraz sprzedaż biletów – wkrótce.

Autorem plakatu tegorocznych Dni Sztuki Współczesnej jest Andrzej Strumiłło

Autorem plakatu tegorocznych Dni Sztuki Współczesnej jest Andrzej Strumiłło