DKF “GAG” nagrodzony na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni!

Działający przy Białostockim Ośrodku Kultury DKF “GAG” czterokrotnie (w 2013, 2014, 2017 i 2018 roku) znalazł się w gronie trzech najlepszych w Polsce DKF-ów, nominowanych do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Czwarta nominacja okazała się szczęśliwa i wczoraj (18 września), podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni “GAG” został przez PISF nagrodzony za “znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina”! Statuetkę odebrali Dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury, Grażyna Dworakowska i Krzysztof Sienkiewicz, przedstawiciel DKF-u.

DKF „GAG” powstał w 1971 roku przy Klubie Wojewódzkiej Komisji Związków Zawodowych. Był to wówczas trzeci klub filmowy w Białymstoku, po Medykamerze i DKF-ie istniejącym przy Dzielnicowym Domu Kultury na Nowym Mieście. Swoją działalność zainaugurował filmem „Służący” Josepha Loseya z 1963 roku!
Dziś jest w pełni rozkwitu. Regularnie promuje kino artystyczne wśród widzów w każdym wieku. W programie, jaki im proponuje, uwzględnia zarówno klasykę kina, jak i polskie i światowe nowości filmowe. Wśród propozycji są fabuły, dokumenty, animacje oraz krótko- i pełnometrażowe produkcje. Pokazy filmów odbywają się regularnie, przynajmniej raz w miesiącu, zawsze też towarzyszą im prelekcje filmoznawców i rozmowy o filmach – od niedawna w bardziej kameralnej atmosferze, przy kawie i herbacie.
DKF “GAG” zajmuje się także edukacją – organizuje warsztaty filmowe dla dzieci, młodzieży i seniorów.

Nagrody PISF są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej. To jedyne polskie nagrody, wręczane w kilkunastu kategoriach, za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina oraz za ułatwienie dostępu do polskiej twórczości filmowej. Nagrody PISF są przyznawane od 2008 roku. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty działające w sektorze kultury.
Autorem statuetek wręczanych laureatom jest krakowski artysta rzeźbiarz Xawery Deskur Wolski.

Galeria

Fot_Marcin Kułakowski_PISF_www