Cyfryzacja kina Forum

Dzięki dotacji Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej działające przy Białostockim Ośrodku Kultury Kino Forum przechodzi na format projekcji cyfrowych.

Wymiana projektora związana jest, oprócz chęci podniesienia standardu projekcji, ze zmianą systemu dystrybucji filmów na DCP (Digital Cinema Package z ang. Pakiet Kina Cyfrowego).

Dzięki nowej technologii nowością w kinie Forum będzie możliwość wyświetlania filmów w 3D – projekcja odbywać się będzie w technologii pasywnego obrazu trójwymiarowego i w jakości HD. Aby umożliwić taką projekcję wymieniony zostanie również ekran kinowy oraz konstrukcja na której jest on zawieszony – wymiana wpłynie na powiększenie ekranu oraz podniesie jakość projekcji w kinie Forum.

Parametry techniczne
Modelem projektora zastosowanym w kinie będzie cyfrowy Barco II generacji (model DP2K-10S) o strumieniu świetlnym 9000 lumenów połączony z serwerem kinowym DOREMI Cinema Server z Mediablokiem IMB-2K-B-2K4 i playerem DCP-2K4 ShowVault o łącznej pojemności 4TB. Zastosowany serwer jest w pełni zgodny z certyfikatem DCI oraz przystosowany do nowych, nadchodzących prędkości wyświetlania 48 klatek/sekundę oraz 60 klatek/sekundę.

Projekcja 3D odbywać się będzie w technologii pasywnego obrazu trójwymiarowego i w jakości HD, nawet w prędkości 48 i 60 klatek na sekundę. Za obsługę systemu będzie odpowiadał system MasterImage MI-Wave 3D III. Aby to umożliwić wymianie poddany został ekran na nowoczesny technologicznie materiał ekranowy firmy Harkness typ Clarus 170 (“biało-srebrny”), odpowiedni do systemów polaryzacyjnych 3D (współpracujących z okularami “jednorazowego” użytku), o podwyższonym współczynniku odbicia.

Dzięki tym zmianom kino Forum poszerzy asortyment filmowy wyświetlany w kinie na pokazach codziennych jak i specjalnych oraz będzie oferować najnowocześniejsze techniczne walory projekcji. Kolejne etapy modernizacji kina Forum to modernizacja dźwięku, remont sali kina połączonej z wymianą foteli oraz poprawienie wytłumienia sali kina.

Fanów taśmy filmowej ucieszy fakt, że mimo iż do lamusa odchodzą projekcje z taśmy 35 mm nie zabraknie ich nadal w kinie Forum podczas pokazów Klasyki Kina oraz Dyskusyjnego Klubu Filmowego GAG.

Już od września zapraszamy fanów dobrego kina do oglądania naszej oferty studyjnej wzbogaconej o specjalne pokazy: poranki rodzinne, kino dla seniora, uwaga dokument!, ciekawi świata – film. Oczywiście nadal będą kontynuowane nasze cykle edukacyjne Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej oraz Filmowe Podlasie Edukuje!

Jesteśmy pewni, że zmiany techniczne, które wprowadziliśmy i wprowadzimy w przyszłości, sprawią, że studyjne kino Forum nie będzie tylko rozrywką, ale też niesamowitą podróżą w nowe, niezbadane światy ludzkiej wyobraźni, gdzie teraźniejszość spotyka się z przyszłością i przeszłością.

Galeria

siec_kin_cyfrowych_s siec_kin_lokalnych_s PISF DCIM100GOPRO DCP_Forum_0001 DCP_Forum_0004 DCP_Forum_0003 DCIM100GOPRO DCP_Forum_0005 DCIM100GOPRO DCIM100GOPRO DCIM100GOPRO

BOK Białostocki Ośrodek Kultury