BOK z finansowym wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Z radością informujemy, że Białostocki Ośrodek Kultury otrzymał dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w ramach Programu Operacyjnego “Edukacja i upowszechnianie kultury filmowej”.

PISF wsparł finansowo dwa wydarzenia, firmowane przez BOK: na zorganizowanie tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA przeznaczył 40.000 zł (Priorytet: Wydarzenia filmowe), zaś na działalność Podlaskiej Akademii Kultury – 15.000 zł (Priorytet: Edukacja filmowa i kształcenie profesjonalne).

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA odbywa się od 2006 roku, jego najnowsza, 11. edycja odbędzie się w terminie 7-11 grudnia 2016. Podczas festiwalu odbywa się siedem konkursów, a liczba zgłaszanych do nich filmów stale rośnie (w 2015 roku było ich aż 1672, z czego selekcjonerzy wybrali 105). Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym konkursie, przyznawane są nagrody za najlepszą animację, dokument, fabułę, zdjęcia oraz muzykę. Filmy ocenia międzynarodowe Jury. Publiczność przyznaje także własną nagrodę – Nagrodę Dzikiego Żubra. Specyfiką festiwalu jest mnóstwo pokazów specjalnych z różnych stron świata. ŻUBROFFKA to także spotkania z twórcami, wystawy, panele dyskusyjne, warsztaty i energetyczne koncerty. Festiwal znalazł się na liście najciekawszych krótkometrażowych festiwali filmowych na świecie, prestiżowego magazynu kinowego „World of Shorts”.

Podlaska Akademia Kultury to cykliczne pokazy filmowe, które można zobaczyć w ramach jednego z pięciu bloków tematycznych – Akademii: Podlasian, Filmu Polskiego, Światowego Kina, Historycznej i Dokumentu. Dzięki PAK widzowie poznają wybitne dzieła polskiego i światowego kina, wyjątkowe postaci polskiej i światowej kultury oraz spotykają z interesującymi ludźmi. W kinie Forum, w ramach PAK gośćmi byli m.in. Robert Gliński, Jerzy Hoffman, Jowita Budnik, Robert Więckiewicz, Marcin Dorociński, Jacek Bromski i Maria Zmarz-Koczanowicz.

Galeria

Pisf_www