Wojtek Moskwa: SANSARA Nepal – wystawa i spotkanie

Zapraszamy na wystawę i spotkanie z fotografem Wojtkiem Moskwą

SANSARA Nepal

7 lutego 2019
godz. 18.30 – wernisaż w Galerii BOK (foyer Forum)
godz. 19.15 – “Wieczna wędrówka” – spotkanie z autorem w kawiarni Fama
ul. Legionowa 5, wstęp wolny

Wystawa czynna do 5 marca.

Wyposażony w średnioformatowy, analogowy aparat, Wojtek Moskwa przemierzył już tysiące kilometrów. Nie potrafił jednak nazwać tematu swoich fotografii, a decyzję kiedy nacisnąć spust podejmował intuicyjnie. Po wyprawie do Nepalu w 2012 roku zaczął zgłębiać zjawisko kremacji obecne w obu największych religiach tamtego regionu, doszedł do pojęcia sansary i znalazł sedno swych wędrówek.

Sansara – w hinduizmie i buddyzmie termin dosłownie oznacza nieustanne wędrowanie, czyli kołowrót narodzin i śmierci, cykl reinkarnacji, któremu od niezmierzonego okresu podlegają wszystkie żywe istoty włącznie z istotami boskimi (dewy). Po każdym kolejnym wcieleniu, następne jest wybierane w zależności od nagromadzonej karmy. Według hinduistów dusza przechodzi przez coraz wyższe postacie od przedmiotu, przez postać rośliny, zwierzęcia, człowieka (i jeszcze parę wyższych). Hinduiści dążą do zakończenia sansary i zjednoczenia się na zawsze z Bogiem (Brahmanem). W buddyzmie wyzwolenie z sansary następuje dzięki kroczeniu szlachetną ośmioraką ścieżką, która prowadzi do nirwany. Sansarę w przeciwieństwie do nirwany cechuje występowanie cierpienia.
(Wikipedia)

Na wystawę składają się kwadratowe fotografie w formatach od 20 cm do 90 cm. Zdjęciom towarzyszą osobiste teksty, które autor pisał ponad rok po wyprawie. Zawarł w nich historie towarzyszące ich powstawaniu oraz myśli i autobiograficzne wspomnienia pojawiające się podczas przygotowywania zdjęć do wystawy.

Wojtek Moskwa – artysta fotograf, urodzony w Ełku (1976), mieszka w Warszawie.
Absolwent Politechniki Gdańskiej, pracę w zawodzie porzucił dla fotografii. Motywem przewodnim jego twórczości jest nieustanny cykl narodzin i śmierci, wędrówka dusz. Prezentując fotografie zestawia je często z osobistymi tekstami.
Debiutował w 2012 roku wystawą i albumem z tekstami „SANSARA Nepal”. Jego ostatni zakończony projekt to „KRAINA. opowieść o wąskim torze”, który zrealizował dla Muzeum Historycznego w Ełku.
Pozostając w tej tematyce, przygotowuje ekspozycję materiału „Wędrówka dusz”, tworzonego od 2006 roku w Polsce. Choć jeszcze nie było oficjalnej premiery, prace z tego cyklu zostały już wyróżnione w międzynarodowych konkursach w Polsce i USA.

Ważniejsze nagrody:
2015 – GRAND PRIX FOTOFESTIWAL 2015 – wyróżnienie
2008 – Pilzner Urquell International Photography Awards w USA, II nagroda

Marek Grygiel, kurator sztuki, fotoedytor: Prace Wojtka Moskwy są dla mnie bardzo ciekawym zjawiskiem udowodnienia ciągłej i nieprzerwanej wartości klasycznej fotografii czarno-białej. Atrakcyjny i egzotyczny temat jak NEPAL, widzialny na tysiącach „turystycznych” kolorowych zdjęć, na jego fotografiach nabiera szczególnej szlachetności. Zdjęcia są przemyślane, świetnie skomponowane, różnorodne i stanowią zwartą całość.
Zachęcają do podróży, nie tylko do tego kraju, ale w szerszym symbolicznym znaczeniu, bowiem zawierają w sobie element pewnego niedopowiedzenia i tajemnicy. Zmienność planów, perspektywy ujęć, gradacja szarości, wszystko to składa się na pogłębione odczuwanie tych niezwykłych krajobrazów i sytuacji. Warto przy takiej fotografii zatrzymać się i zadumać nad siłą fotograficznego zapisu wykonanego z pasją i pełnym, świadomym zaangażowaniem autora…

Galeria

Fot_Wojtek Moskwa (1) Fot_Wojtek Moskwa (2) Fot_Wojtek Moskwa (3) Wojtek Moskwa_
Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  3 lata temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  4 lata temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  4 lata temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  4 lata temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  4 lata temu