Wiosna Filmów w Polsce

Zapraszamy na IV edycję Festiwalu Wiosna Filmów w Polsce, prawdziwą kinową ucztę!

Przygotowaliśmy dla Państwa najlepsze i najciekawsze filmy, które gościły na ekranach międzynarodowych festiwali na całym świecie, oraz takie, które przyciągnęły do kin ponadmilionową publiczność!

IV Wiosna Filmów w Polsce
4 -10 maja
kino Forum

 

4 maja
18:00 FOKSTROT, Izrael, Niemcy, Francja, 108′, bilet 14 zł
20:15 DO ZOBACZENIA W ZAŚWIATACH, Francja, Kanada, 117′, bilet 14 zł

5 maja
18:15 UTOYA-22 LIPCA, Norwegia, 90′, bilet 14 zł
20:15 NEAPOL SPOWITY TAJEMNICĄ, Włochy, 113′, bilet 14 zł

6 maja
17:30 OBIETNICA PORANKA, Francja, 131′, bilet 14 zł
20:15 RAMEN. SMAK WSPOMNIEŃ, Singapur, Japonia, Francja, 89′, bilet 14 zł

7 maja
18:00 NEAPOL SPOWITY TAJEMNICĄ, Włochy, 113′, bilet 14 zł
20:15 JESIEŃ WE FRANCJI, Francja, 100′, bilet 14 zł

8 maja
18:15 RAMEN. SMAK WSPOMNIEŃ, Singapur, Japonia, Francja, 89′, bilet 14 zł
20:15 FOKSTROT, Izrael, Niemcy, Francja, 108′, bilet 14 zł

9 maja
18:00 JESIEŃ WE FRANCJI, Francja, 100′, bilet 14 zł
20:00 OBIETNICA PORANKA, Francja, 131′, bilet 14 zł

10 maja
18:00 DO ZOBACZENIA W ZAŚWIATACH, Francja, Kanada, 117′, bilet 14 zł
20:15 UTOYA-22 LIPCA, Norwegia, 90′, bilet 14 zł

DO ZOBACZENIA W ZAŚWIATACH
Nagrodzona pięcioma Cezarami, nominowana do francuskich Kryształowych Globów i Nagród Lumière poruszająca historia przyjaźni silniejszej niż śmierć! Ekranizacja epickiej powieści Pierre’a Lemaitre, uhonorowanej Grand Prix Nagrody Goncourtów określanej mianem „małego Nobla”, w reżyserii Alberta Dupontela.
Listopad 1918 roku. Kilka dni przed zawieszeniem broni, Edward Péricourt, obiecujący artysta i syn milionera, ratuje życie skromnego urzędnika Alberta Maillarda. Swój wyczyn przypłaca straszliwym okaleczeniem. Obaj mężczyźni wcześniej nie mieli ze sobą nic wspólnego poza wojną, jednak bezsensowny rozkaz ataku wydany przez porucznika Pradelle’a na zawsze splata ich losy w węzeł nieszczęścia. Jako weterani, Edward i Albert szybko pojmują, że dla powojennej Francji są tylko kłopotem. O wiele cenniejsi są ci, którzy zginęli, a nie ludzkie wraki, którym wojna zabrała wszystko. I kiedy wydaje się, że obaj mężczyźni są już straceni dla świata, a triumfatorem będzie Pradelle, który ma zamiar zbić fortunę na zwłokach ofiar wojennych, przyjaciele wpadają na pomysł, który pozwoli im odwrócić kartę i wyrównać rachunki z ojczyzną.

OBIETNICA PORANKA
Film Erica Barbiera o miłości matki do syna i syna do matki, na podstawie autobiograficznej powieści Romaina Gary’ego z 1960 roku – urodzonego w Wilnie pisarza, który w latach 20. XX wieku mieszkał z matką Niną Kacew w Warszawie. W jej rolę wcieliła się Charlotte Gainsbourg, która we fragmentach filmu zagrała po polsku, do czego przygotowywała ją polska aktorka Izabela Gwizdak. We francuskiej produkcji wystąpili także Paweł Puchalski w roli małego Romaina oraz Katarzyna Skarżanka jako Aniela, jego niania oraz przyjaciółka Niny. W epizodach pojawili się też m.in. Marta Klubowicz i Piotr Cyrwus.
Romain Gary tak naprawdę nazywał się Roman Kacew i był synem rosyjskiej Żydówki, która przed wojną mieszkała w Wilnie a potem w Nicei. Jej marzeniem było, by syn stał się znanym pisarzem i ambasadorem Francji. Miłość matki do syna i syna do matki była tak wielka, że syn realizował marzenia matki, a matka napisała przed śmiercią ponad 250 listów, które w ciągu trzech wojennych lat jej syn otrzymywał wierząc że matka żyje…

UTOYA, 22 LIPCA
Prezentowane w Konkursie Głównym 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, nowe dzieło Erika Poppe, autora głośnych filmów „Hawaje, Oslo” i „Zniknięcie”.
Spotykamy się z 18-letnią Kają na 12 minut przed pierwszym wystrzałem na wyspie Utøya, 22 lipca 2011 roku, słonecznego dnia, który zapisze się w historii jako najgorszy w historii współczesnej Norwegii. Uczestnicy letniego obozu już wiedzą o bombie zdetonowanej przez Andersa Behringa Breivika w centrum Oslo. Ale czy to możliwe, by prawicowy ekstremista był teraz na wyspie? Kilka godzin po zamachu w Oslo szaleniec otworzył ogień do obozowiczów, zabijając 69 osób i raniąc ponad 100. Film otwierają dokumentalne ujęcia eksplozji, po których następuje próba odtworzenia doświadczeń ofiar drugiego zamachu. Scenariusz powstał na bazie prawdziwych zeznań ocalałych. Reżyser podąża kamerą za Kają, inscenizując feralne kilkadziesiąt minut walki o życie. „Nigdy tego nie zrozumiesz” – mówi bohaterka do telefonu, który pojawia się w kadrze dopiero później. Przede wszystkim bowiem swoje słowa Kaja kieruje do nas, widzów…

RAMEN. SMAK WSPOMNIEŃ
Prezentowany w sekcji Kino Kulinarne 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, nowy film najsłynniejszego singapurskiego reżysera Erica Khoo, autora „Tatsumi”, „12 pięter” i „Bądź ze mną”.
Masato jest młodym kucharzem, specjalizującym się w ramenach. Po nagłej śmierci swojego oschłego ojca, chłopak pakuje walizkę i przeprowadza się z japońskiego Takasaki do Singapuru, gdzie ma nadzieję odkryć tajemnicę związku swoich rodziców. Bohater ma przy sobie czerwony notatnik – pełen refleksji i starych zdjęć – pozostawiony przez singapurską matkę, która zmarła, gdy Masato miał zaledwie dziesięć lat. W Singapurze kucharz poznaje Miki, japońską blogerkę i samotną matkę, która pomaga mu odnaleźć wuja Wee ze strony matki, właściciela restauracji Bak Kut Teh. Przy okazji Masato odkrywa, że jego babka Lee wciąż żyje i posiada klucz do tyleż romantycznej, co burzliwej historii miłosnej rodziców chłopaka. Masato wraz babcia spróbują wzajemnie wyleczyć swoje skołatane dusze w kuchni, gdzie wspólnie przygotowywane posiłki staną się czymś więcej niż sumą składników.

JESIEŃ WE FRANCJI
Nowy dramat wielokrotnie nagradzanego czadyjskiego reżysera Mahamata-Saleha Harouna, laureata Nagrody Jury w Cannes za film „Krzyczący mężczyzna”, to nie tylko zdecydowany i ważny głos w palącym temacie uchodźców, ale i refleksja o zderzeniu uczucia dwojga ludzi z wymogami biurokracji.
Bohaterem filmu jest Abbas Mahadjir, nauczyciel w szkole średniej w Republice Środkowej Afryki, który wraz z dwójką dzieci opuszcza swój rozdarty wojną kraj i przenosi się do Francji. Na miejscu Abbas składa wniosek o azyl polityczny, po czym znajduje pracę w markecie spożywczym. W międzyczasie poznaje Francuzkę, Carole Blaszak, która się w nim zakochuje i oferuje dach jemu i jego rodzinie. Jaki los czeka Carole i Abbasa? Czy ucieczka z piekła bezdusznej wojny do piekła bezdusznych przepisów i urzędów zakończy tułaczkę?

FOKSTROT
Nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem na 74. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji koprodukcja niemiecko-francusko-izraelska, według scenariusza reżysera z polskim paszportem Samuela Maoza.
Pewnego dnia, zwyczajne izraelskie małżeństwo, Michael i Daphna Feldmannowie zostają zdruzgotani niespodziewaną wiadomością. U progu ich domu pojawiają się żandarmi i informują o śmierci ich syna Jonathana podczas służby na niemal opustoszałym posterunku wojskowym. Z biegiem czasu Michael staje się coraz bardziej sfrustrowany niekończącymi się wizytami całej armii krewnych i biurokratów składających nieszczere kondolencje. Podczas gdy jego żona przeżywa żałobę w ciszy i spokoju, Michael wpada w spiralę gniewu, który przybiera coraz bardziej absurdalne rozmiary – analogicznie do surrealistycznych doświadczeń wojennych jego syna…

NEAPOL SPOWITY TAJEMNICĄ
Zmysłowy i niepokojący film noir autorstwa wielokrotnie nagradzanego włoskiego reżysera tureckiego pochodzenia Ferzana Özpetka, znanego z takich dzieł jak „Mine vaganti. O miłości i makaronach”, „Okna”, „On, ona i on” czy „Noc w haremie”.
Podczas okultystycznej neapolitańskiej ceremonii w domu swojej ciotki, lekarka patolożka Adriana zostaje uwiedziona przez przystojnego młodzieńca Andreę. Oboje spędzają upojną noc w mieszkaniu kobiety. Rankiem Andrea prosi Adrianę o ponowne spotkanie popołudniu, jednak bohaterka się nie zgadza. Następnego dnia, ku swojemu przerażeniu, Adriana odkrywa, że zamordowany młody człowiek, którego sekcję zwłok ma przeprowadzić, to nie kto inny jak Andrea. Dodatkowo Adriana dowiaduje się od inspektorów policji, że Andrea posiadał jej nagie zdjęcia. Wkrótce potem patolożka postanawia na własną rękę zbadać okoliczności tajemniczej i brutalnej śmierci Andrei. Wtedy też w mieście pojawia się człowiek, który wygląda dokładnie tak jak Andrea…

Video

Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  3 lata temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  3 lata temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  3 lata temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  3 lata temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  3 lata temu