Promocja książki „Żebrowski. Hipnotyzer” + film „W biały dzień”

Edward Żebrowski nakręcił tylko kilka pełnometrażowych filmów, ale każdy z nich na trwałe zapisał się w historii polskiego kina. Współpracował z Zanussim, Kieślowskim, Wajdą i Różewiczem. Był wielką osobowością i autorytetem, nie tylko w sprawach artystycznych, ale i moralnych.

Białostocki Ośrodek Kultury – Dkf Gag oraz Wydawnictwo Czarne, w ramach Klasyki Kina zapraszają na promocję książki „Żebrowski. Hipnotyzer” Jakuba Sochy oraz pokaz filmu „W biały dzień” Edwarda Żebrowskiego!

26 lutego 2018, godz. 18:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
Bilety: 10 zł (normalny), 7 zł (ulgowy) – do kupienia w kasie kina Forum, kasie BOK/CLZ i na stronie www.bilety.bok.bialystok.pl

Jakub Socha „Żebrowski. Hipnotyzer”
W młodości podróżował po Polsce z Markiem Hłaską, pisał wiersze i bił się na pięści. Potem studiował w łódzkiej szkole filmowej i siedział w więzieniu. Po wyjściu na wolność współtworzył Studio Filmowe „Tor”, gdzie współpracował z Krzysztofem Zanussim, Krzysztofem Kieślowskim, Stanisławem Różewiczem i wieloma innymi. Równocześnie realizował własne filmy i przez wiele lat zmagał się z bolesną chorobą. Gdy ta przeszkodziła mu w dalszej karierze, poświęcił się nauczaniu – wychował kilka pokoleń filmowców. W swoim „Alfabecie filmowym” Kazimierz Kutz napisał o nim: „Edward Żebrowski jest – jak Duch Święty – za potylicą niejednego, gdzie amortyzuje głupotę. Słowem, prawdziwy rebe”. Nazywano go także profesorem. I hipnotyzerem. Edward Żebrowski – wielki samotnik polskiego kina – już za życia stał się legendą, choć nigdy o to nie zabiegał. Książka jest próbą zmierzenia się z nią.

W biały dzień
reż. Edward Żebrowski
Polska 1980, 89′

Akcja rozgrywa się w okupowanej przez zaborców Polsce, tuż po stłumieniu rewolucji 1905 roku. Młody konspirator, posługujący się pseudonimem „Biały”, dostaje od zwierzchników zlecenie, by zabić „Mocarza” – mieszkającego we Florencji pisarza i intelektualistę, oskarżonego o zdradę. Zaczyna go śledzić. Zgromadzona wiedza sprawia, że zaczyna powątpiewać w słuszność wyroku…
Ostatni film Żebrowskiego, oparty na prozie Władysława Terleckiego, zahaczający o tzw. „sprawę Brzozowskiego”, to przejmujący głos sprzeciwu wobec wszelkich politycznych ekstremizmów.
tekst i foto: Studio Filmowe TOR
więcej: www.tor.com.pl

Jakub Socha – krytyk filmowy. W magazynie dwutygodnik.com kieruje działem filmowym. Laureat Konkursu im. K. Mętraka, dwukrotnie nominowany do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krytyka filmowa. Współautor książki „DOCąd. Rozmowy z polskimi dokumentalistami”, publikował m.in. w „Kinie” i w „Filmie”. Urodził się w Stalowej Woli, studiował w Poznaniu, mieszka w Warszawie.

Galeria

zebrowski_hipnotyzer Jakub Socha w biały dzień
Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  3 lata temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  4 lata temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  4 lata temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  4 lata temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  4 lata temu