Pokaz filmu „Walser” w reż. Zbigniewa Libery i spotkanie z artystą

W ramach Dni Sztuki Współczesnej zapraszamy na pokaz filmu „Walser” w reż. Zbigniewa Libery i spotkanie z artystą, które poprowadzi krytyk filmowy Jakub Socha

22 maja 2016, godz. 17:00
kino Forum, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

Organizatorzy: Galeria Arsenał w Białymstoku i Białostocki Ośrodek Kultury

WALSER
reżyseria: Zbigniew Libera
produkcja: Magdalena Kamińska, Agata Szymańska
czas trwania: 78’

Na obrzeżach cywilizacji żyje zagubione plemię Conteheli – ludzie o błękitnych oczach, płowych dreadach i młodych ciałach, wyglądający jak spełnienie fantazji o powrocie do natury lub słowiańska wersja „Avatara”. Żyją jak w raju, gdy do ich idealnego świata wdziera się cywilizacja w osobie urzędnika kolejowego Walsera. Mimo, że za wszelką cenę próbuje on wniknąć w ich sielankowy świat i nauczyć się niezrozumiałego języka, niesie ze sobą tylko chaos i destrukcję. Wystylizowany świat „Walsera” flirtuje z tradycją kina gatunkowego: post-apokaliptycznym s-f, westernem czy filmami o jaskiniowcach, gdzie prymitywizm i „glamour” nie stały ze sobą w sprzeczności. Klisze znane z kina gatunkowego służą Liberze jako klocki do zbudowania wielopiętrowej układanki z literackich figur utraconego raju, filozoficznych i kontrkulturowych konceptów utopijnej wspólnoty czy fantazmatów o końcu cywilizacji.

Zbigniew Libera to jeden z najważniejszych polskich artystów. Jego prace – fotografie, filmy wideo, instalacje, obiekty i rysunki – w przenikliwy i przewrotny sposób grają ze stereotypami współczesnej kultury. Wstrząsające prace wideo Libery z lat 80. wyprzedziły o 10 lat falę „sztuki ciała”. W połowie lat 90. artysta zaczyna tworzyć „Urządzenia korekcyjne” – obiekty będące przetworzeniem istniejących już produktów, przedmiotów masowej konsumpcji. Projektuje także przetworzone zabawki, prace odsłaniające mechanizmy wychowywania, edukacji i tresury kulturowej, z których najgłośniejszą staje się „Lego. Obóz koncentracyjny”. W ostatnich latach zajmuje się głównie fotografią, a szczególnie specyfiką fotografii prasowej, kuratorowaniem wystaw i filmem.

Zbigniew Libera o „Walserze”: Kilka lat temu byłem uczestnikiem festiwalu Rainbow. Pośród tłumu bosych radosnych ludzi pojawił się raczej przypadkowo młody chłopiec z Polski, zaszokowany taką eksplozją swobody. Powiedział mi wtedy, że trudno mu to wszystko zrozumieć, bo rodzice uczyli go, że „w życiu trzeba zachowywać się tak aby wszyscy się ciebie bali. Tylko wtedy osiągnie się powszechny szacunek”. Czy aby na pewno tego właśnie chcemy?

Fot. Adam Sikora

Galeria

Walser_fot. Adam Sikora

Walser_fot. Adam Sikora

Walser_fot. Adam Sikora (12) Walser_fot. Adam Sikora (13)

Video

Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  2 lata temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  2 lata temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  2 lata temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  3 lata temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  3 lata temu