Marcin Podolec: Komiks vs. animacja

W ramach festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? zapraszamy na spotkanie z twórcą tegorocznej oprawy wizualnej naszego festiwalu!

Marcin Podolec: KOMIKS VS. ANIMACJA

11 marca 2018, godz. 16:00
klub FAMA, wstęp wolny

Marcin Podolec
Za początek rysowania na poważnie uznaje 15 marca 2007 roku, kiedy to założył bloga, który zmobilizował go do regularnej pracy. W 2010 został studentem, a w 2015 roku absolwentem Łódzkiej Szkoły Filmowej (wydział operatorski, specjalizacja film animowany). W czasie studiów zrealizował pięć etiud szkolnych, z których dwie („Dokument”, „Olbrzym”) prezentowane były szerokiej publiczności międzynarodowej. Poza Szkołą reżyserował animacje do obrazów Adama Sikory („Bruno Schulz”), Szymona Uliasza i Magdaleny Gubały („Ucho wewnętrzne”), Władysława Jurkowa („Barry – pies z Treblinki”) oraz Leszka Gnoińskiego („Fugazi – centrum wszechświata”).
Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Radomiu, Rzeszowie, Tel Awiwie, Londynie, Strasbourgu, Pradze, Monachium. Prowadził warsztaty komiksowe w bibliotekach i centrach kultury. Współpracował m.in. ze „Zwierciadłem”, „Polityką”, „Przekrojem”, TVP2, TVP Kraków, Urzędem Miasta Łodzi, Instytutem im. Fryderyka Chopina, Teatroteką Szkolną, marką Playboy. Chętnie nawiązuje kontakty z muzykami, ponieważ to właśnie muzyka jest jego głównym źródłem inspiracji i energii.
Za swoją twórczość komiksową i filmową dwukrotnie został finalistą Talentów Trójki. Również dwukrotnie był nominowany do nagrody im. Jana Machulskiego w kategorii Film animowany. Za krótkometrażowy komiks „Pretekst” (scenariusz Robert Popielecki) zdobył drugie miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi. Album „Czasem” (scenariusz Grzegorz Janusz) został dwukrotnie uhonorowany tytułem Polskiego Komiksu Roku (nagroda Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego i publiczności MFKiG w Łodzi).
Za punkty zwrotne uważa album „Fugazi Music Club”, który był jego pierwszym komiksem opublikowanym we Francji, Włoszech, Niemczech i Hiszpanii oraz film „Dokument”, który zebrał pozytywne recenzje i nagrody na całym świecie.

pełny program festiwalu

Video

Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  3 lata temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  4 lata temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  4 lata temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  4 lata temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  4 lata temu