Geniusz

Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na film

 

GENIUSZ w reż. Michael Grandage

1.10.2017, godz. 16.00,

kino Forum, ul. Legionowa 5

bilet: 8 zł do kupienia w kasie kina Forum i na stronie www.bilety.bok.bialystok.pl

 

Film o pisarzu, o pisaniu i o procesie twórczym, którego konsekwencje ponoszą najbliżsi zarówno samego pisarza, jak i jego wydawcy. Życie twórcy wydaje się być ciekawe, ciekawsze niż życie przeciętnego człowieka, ale mało kto zdaje sobie sprawę jakim wysiłkiem jest tworzenie, a przede wszystkim mało kto wie, jak uciążliwe może być towarzystwo artysty, który tworzy, albo który przechodzi właśnie twórczy kryzys.

 

Film Geniusz (2016) został zrealizowany na podstawie biograficznej powieści Scotta Berga o słynnym amerykańskim wydawcy Max Perkins: Genius  (Max Perkins: wydawca geniuszy). Główne role zagrały gwiazdy kina brytyjskiego i amerykańskiego: Colin Firth jako Maxwell (Max) Perkins, Jude Law jako Thomas (Tom) Wolfe, Nicole Kidman jako Aline Bernstein (starsza o kilkanaście lat kochanka Toma Wolfe’a), Laura Linney jako Louise Saunders (żona Maxa Perkinsa), Guy Pearce jako Francis Scott Fitzgerald oraz Dominic West jako Ernest Hemingway.

 

Max Perkins był wydawcą znanym z tego, że nawiązywał bliskie relacje ze swoimi autorami i angażował się emocjonalnie w proces pisania. Jego wkład w ostateczny kształt powieści był znaczący i na dodatek gwarantujący sukces wydawniczy. To dzięki niemu w latach 20., 30., i 40. ubiegłego wieku ukazały się wybitne dzieła wielu słynnych później amerykańskich pisarzy, wśród których byli Francis Scott Fitzgerald, Ernest Hemingway oraz główny bohater filmu Geniusz Thomas Wolfe.

Galeria

geniusz

Video

Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  3 lata temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  3 lata temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  3 lata temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  3 lata temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  3 lata temu