Fotografowie białostoccy. Przed i za obiektywem 1915-1939

Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na promocję albumu:

Fotografowie białostoccy. Przed i za obiektywem 1915-1939

2 września 2018 r. (niedziela), godz. 17:00
Białostocki Ośrodek Kultury / Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
prowadzenie: Miłka Malzahn
goście: Małgorzata Dolistowska, Marek Gajewski, Jerzy Górko, Mieczysław Marczak, Jolanta Szczygieł Rogowska, Wiesław Wróbel
wstęp wolny

Ponad 200 fotografii dawnego Białegostoku i jego mieszkańców oraz teksty znakomitych autorów i znawców historii regionalnej (Małgorzaty Dolistowskiej, Marka Gajewskiego, Jerzego Górko, Jolanty Szczygieł-Rogowskiej i Wiesława Wróbla) można będzie zobaczyć i przeczytać w albumie „Fotografowie białostoccy. Przed i za obiektywem 1915-1939”. Album wprowadzi Czytelników w pasjonujące życie miasta i jego społeczności, od chwili odzyskania niepodległości aż po jej utratę.

Archiwalne zdjęcia stały się pretekstem do wglądu w różne przejawy życia społeczno-obyczajowego białostoczan oraz do ukazania oblicza miasta i społeczeństwa tamtych lat. Do współpracy przy wydawnictwie zaprosiliśmy autorów, którzy wraz z ówczesnymi fotografami stali się naszymi przewodnikami po mieście.

Zamieszczone w książce fotografie pochodzą ze zbiorów prywatnych (blisko połowa należy do Mieczysława Marczaka), instytucji kultury, archiwów, stowarzyszeń oraz zasobów własnych wydawcy, gromadzonych w ramach Mediateki CLZ – archiwum historii mówionej miasta i regionu. Publikacja jest skierowana do wszystkich miłośników przeszłości, pragnących zdobyć lub poszerzyć wiedzę o swoim mieście.

Przywołane i ze znawstwem tematu opisane aspekty życia ówczesnych mieszkańców, czyli to, czym żyli na co dzień i od święta (typowe rozrywki, sport), ich codzienne otoczenie (topografia miasta i jego dynamiczna rozbudowa), a także stacjonujące w mieście wojsko i inne służby mundurowe, mogą zainteresować nawet tych, którzy do tej pory lokalną historią się nie interesowali. Zawarta w książce bogata warstwa ikonograficzna oraz obszerna i pionierska praca na temat białostockich fotografów i zakładów fotograficznych pomiędzy 1915 a 1939 rokiem może zmotywować wielu Czytelników do przeszukania domowych archiwów w celu znalezienia rodzinnych pamiątek i należytego zadbania o nie, a w efekcie – nawiązania łączności z przeszłością.

Zapraszamy zatem do wędrówki po dawnym Białymstoku i przyjrzeniu się jego ówczesnym mieszkańcom. Ufamy, że prezentowany materiał choć na chwilę ożywi miniony świat i pozwoli dostrzec, jak od początku minionego wieku zmieniło się nasze miasto, a wraz z nim jego mieszkańcy. Wydawnictwo jest kontynuacją wydanej w 2016 roku publikacji „Fotografowie białostoccy 1861–1915”.

Partner: Muzeum Wojska w Białymstoku
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  3 lata temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  4 lata temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  4 lata temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  4 lata temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  4 lata temu