Danaga (RO) na żywo do filmu Manasses + prelekcja: Mihai Fulger

W ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar zapraszamy na pokaz filmu z muzyką na żywo!

MANASSES z muzyką na żywo DANAGA

30 sierpnia 2018, godz. 18.30
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bezpłatne wejściówki dostępne od 21 i od 28 sierpnia (w dwóch turach), od godz. 17.00 w kasie kina Forum

Wydarzenie na FB

Prelekcja przed filmem: Mihai Fulger (Filmoteka Rumuńska)

Pokaz zorganizowany przy współpracy z Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie oraz Filmoteką Rumuńską.


Manasses
Rumunia 1925, 54’
reż. Jean Mihail

Lelia, młoda Żydówka z Bukaresztu zakochuje się w chrześcijaninie o imieniu Matei. Mieszkający w sztetlu dziadek Manasses i mieszkający w Bukareszcie świeccy rodzice zdecydowanie sprzeciwiają się tej relacji. Leila ulega naciskom bliskich i opuszcza mężczyznę, którego kocha. Zgadza się też wyjść za mąż za Żyda. W dniu ślubu wszystko się jednak zmienia…
Mocny, dramatyczny klasyczny film wielkiej gwiazdy i ojca rumuńskiego niemego kina, Jeana Mihaila, oparty jest na sztuce teatralnej, która długo była zakazana ze względu na swój „delikatny” temat. Biorąc pod uwagę antyżydowską atmosferę w Rumunii w pierwszej połowie XX wieku, Manasses jest również odważnym arcydziełem, ukazującym napięcia między konformizmem kulturowym, a separatyzmem w społeczności żydowskiej na początku XX wieku. Film można również interpretować jako wczesny apel o tolerancję religijną.

Danaga (Daniel Aga) – muzyk mieszkający i tworzący w Kluż-Napoce w Rumunii, łączący w swojej muzyce jazz, funk, hip-hop, house, techno i rumuński folklor. Grając na różnych instrumentach i używając technik samplowania, próbuje przesuwać granice między tymi gatunkami. Muzyczną przygodę zaczął w 1998 roku jako wokalista i gitarzysta w zespole rockowym. Aby kupić swój pierwszy komputer – co pozwoliło mu na muzyczne poszukiwania w dziedzinie elektroniki – sprzedał motocykl. Współpracował z wieloma rumuńskimi artystami, takich jak Florin Ţârlea, Mihai Pop, Mircea Florian czy Subcarpați. Tworzy ścieżki dźwiękowe do spektakli teatralnych i krótkich filmów animowanych, gra na żywo do archiwalnych niemych filmów.
Jego albumy można znaleźć pod adresem: danaga.bandcamp.com

Mihai Fulger – krytyk filmowy i kurator z Bukaresztu. Ma na koncie ponad 1000 tekstów o kinie. Członek Stowarzyszenia Krytyków Filmowych działającego w ramach Związku Rumuńskich Filmowców (UCIN) i Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI), a od 2018 roku – także Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). Współpracuje z wieloma rumuńskimi festiwalami filmowymi. Jako przedstawiciel FIPRESCI zasiadał w jury wielu festiwali filmowych (m.in. w Berlinie, Busan, Kluż, Gijón, Sztokholmie, Warszawie). Jego pierwsza książka „Nowa Fala w kinie rumuńskim” zdobyła w 2007 roku – jako najlepsza książka o kinie – Nagrodę im. George’a Littery, przyznaną przez Stowarzyszenie Krytyków Filmowych. Współzałożyciel kwartalnika „Film”, wydawanego przez UCIN. Od 2012 roku pracuje w rumuńskiej Filmotece Narodowej (ANF). Jest w trakcie pisania doktoratu z filmoznawstwa.

Wydarzenie odbywa się w ramach festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar.

 

Galeria

Manasses Manasses2 Manasses3
Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  3 lata temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  3 lata temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  3 lata temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  3 lata temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  3 lata temu