BIAŁYSTOK INTERPHOTO 2017: Fotografia lwowska po roku 2000

Białostocki Ośrodek Kultury / Centrum im. Ludwika Zamenhofa i Białystok Interphoto Festival zapraszają na wystawę ZNANI – NIEZNANI. Fotografia lwowska po roku 2000.

Wernisaż: 14.09.2017, godz. 19:34 – Białostocki Ośrodek Kultury / Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
wstęp wolny

Wystawa czynna do 15.10.2017
(w godzinach pracy Centrum (wtorek – niedziela, 10:00 – 17:00))
bilety: 4 zł, w niedziele wstęp wolny

program wydarzeń w BOK i BOK / CLZ 14 września:

 • 18:00 wernisaż: István Halász: Podstawy widzenia, Galeria BOK / foyer kina Forum, ul. Legionowa 5
 • 19:00 uroczysta inauguracja festiwalu, BOK/CLZ, ul. Warszawska 19
 • 19:30 wernisaż: Andrij Bojarov: Site – Specific / Kohaspetsiifika, BOK/CLZ, ul. Warszawska 19
 • 19:40 wernisaż: ZNANI – NIEZNANI. Fotografia lwowska po roku 2000, BOK/CLZ, ul. Warszawska 19
 • 20:00 wykład Andrija Bojarova dotyczący współczesnej fotografii lwowskiej w kontekście przedwojennej fotografii polskiej, BOK/CLZ, ul. Warszawska 19

Wystawa ZNANI – NIEZNANI prezentuje prace współczesnych artystów ze Lwowa, którzy nawiązują do wybitnych osiągnięć swoich poprzedników. Dzięki temu niezwykle interesująco wpisują się we współczesne światowe trendy fotografii i sztuk pokrewnych.Sam tytuł wystawy został zapożyczony z pracy wideo Olega Voronki „Knowns & Unknowns”, prezentowanej na ekspozycji, i odnosi się do zjawiska dotykającego wielu lwowskich twórców: artyści będący prekursorami i wybitnymi twórcami swoich czasów są właściwie „nieznani” we Lwowie, za to są „znani” w kręgu międzynarodowym. Współczesne techniki zapisu obrazu ruchomego wykorzystują również w swoich realizacjach Oleg Perkovsky i Roman Huk, który tworzy prace poetyckie, a jednocześnie silnie nawiązujące do dzieł twórców awangardy XX wieku. Kolejne artystki, Anastasja Starko i Grycja Erde, w oczywisty, choć nie zawsze świadomy sposób, czerpią z lwowskiej międzywojennej szkoły fotokolażu i montażu, między innymi z prac Margit Reich-Sielskiej i jej oryginalnego sposobu łączenia elementów konstruktywizmu i nadrealizmu. Elena Subach i Slava Poliakow, fotografując otaczającą ich rzeczywistość, tworzą niezwykle ciekawe zestawienia ukazujące współczesną Ukrainę i jej specyfikę. Z kolei cykl Jurko Diaczyszyna „Slavik’s Fashion” parodiuje sesje modowe – w najbardziej znanych miejscach dla Lwowian sfotografował on bezdomnego, tytułowego Slavika, w jego niezwykłych strojach.
Andrij Bojarov

Wystawa pod kuratelą Andrija Bojarova i Magdaleny Świątczak.

Andrij Bojarov – artysta wizualny i niezależny kurator. Na polu sztuki jego działalność najczęściej określa się jako sztukę mediów i fotografię konceptualną. Uczestnik indywidualnych i zbiorowych wystaw m.in. w Tallinnie, Lwowie, Kijowie, Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Amsterdamie. Od wielu lat zajmuje się również własnym programem archiwalnym i badawczym dotyczącym sztuki awangardowej we Lwowie – od jej początków do czasów współczesnych. Jest autorem i kuratorem projektu ekspozycyjnego poświęconego tej tematyce, ze szczególną uwagą skupiającym się na powiązaniach przedwojennego modernizmu i lwowskiej neoawangardy. Obecnie mieszka we Lwowie.

Magdalena Świątczak – kuratorka wystaw, redaktorka wydawnictw o sztuce, autorka wielu zrealizowanych projektów grantowych, inicjatorka wielu interdyscyplinarnych przedsięwzięć artystycznych. Zrealizowała kilkaset wystaw artystów polskich i zagranicznych. Realizuje projekty wystawiennicze prezentowane podczas międzynarodowych festiwali. Współpracuje z instytucjami kultury w Polsce i za granicą. Od 2011 roku jest kuratorem pięciu galerii, w tym renomowanych Galerii FF i Galerii Imaginarium. Redaguje wydawnictwa artystyczne m.in. dla Muzeum Sztuki w Łodzi.

Festiwal dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ze środków z budżetu Miasta Białystok oraz przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

oficjalna strona festiwalu

Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  2 lata temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  3 lata temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  3 lata temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  3 lata temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  3 lata temu