8. Przegląd Nowego Kina Francuskiego

Najnowsze filmy francuskie w Białymstoku!

8. Przegląd Nowego Kina Francuskiego
10-13 maja 2017, kino Forum
bilet na każdy film: 14 zł

Już po raz ósmy Instytut Francuski w Polsce i Gutek Film zapraszają na przegląd najciekawszych filmów francuskich ostatnich lat. W jego programie znalazły się filmy prezentowane na międzynarodowych festiwalach, takich jak festiwal w Cannes czy Karlowych Varach, nominowane do Cezarów francuskiej Akademii Filmowej i nagrodzone przez Akademię.
„Czerwony żółw” w reż. Michaela Dudok de Wita zdobył nominację do tegorocznych Oscarów w kategorii Najlepszy Film Animowany. Wybrane filmy opowiedzą m.in. historię legendarnego francuskiego badacza oceanów Jacques-Yves’a Cousteau („Odyseja” reż. Jérôme Salle), niepiśmiennej imigrantki obdarzonej talentem poetyckim („Fatima” reż. Philippe Faucon) i młodego mężczyzny próbującego odnaleźć ojca („Dzieciak” reż. Philippe Lioret). Juliette Binoche i Lamberta Wilsona połączy rola dojrzałych rodziców („mamy2mamy” reż. Noémie Saglio), a Gerard Depardieu spróbuje swoich sił jako raper („Tour de France” reż. Rachid Djaïdani).

8. Przegląd Nowego Kina Francuskiego odbędzie się w dniach 10-17 maja 2017 w kinie Muranów w Warszawie, a następnie w kinach: Światowid w Katowicach, Forum w Białymstoku, Charlie w Łodzi, Elektrownia w Radomiu, Żak w Gdańsku, Nowe Horyzonty we Wrocławiu, Chatka Żaka w Lublinie, Pionier w Szczecinie, Muza w Poznaniu, CKF Stylowy w Zamościu i Kinie Pod Baranami w Krakowie.

Harmonogram projekcji:

10 maja
18:15 mamy2mamy (Telle mère, telle fille) reż. Noémie Saglio, 94’, bilet 14 zł
20:00 Odyseja (L’Odyssée) reż. Jérôme Salle, 123’, bilet 14 zł

11 maja
18:15 Dzieciak (Fils de Jean) reż. Philippe Lioret, 98’, bilet 14 zł
20:00 Wyprawa (Comme un avion) reż. Bruno Podalydès, 105’, bilet 14 zł

12 maja
18:15 Fatima reż. Philippe Faucon, 79’, bilet 14 zł
20:00 Jutro będziemy szczęśliwi (Demain tout commence) reż. Hugo Gélin, 118’, bilet 14 zł

13 maja
16:30 Czerwony żółw (La tortue rouge) reż. Michael Dudok de Wit, 81’, bilet 14 zł
18:15 Tour de France reż. Rachid Djaïdani, 95’, bilet 14 zł
20:00 Martwe wody (Ma loute) reż. Bruno Dumont, 122’, bilet 14 zł

Opisy filmów:

Martwe wody (Ma loute) reż. Bruno Dumont, Francja, Niemcy 2015, 122′
obsada: Fabrice Luchini, Juliette Binoche, Valeria Bruni Tedeschi
Lato 1910 roku. Wielu turystów znika bez śladu podczas wakacji na pięknych plażach północnej Francji. Cieszący się uznaniem inspektorzy policji pojawiają się na miejscu, by zbadać okoliczności tajemniczych zdarzeń.
Konkurs Główny – Cannes 2016.
9 nominacji do nagrody Cezara.

Czerwony żółw (La tortue rouge) reż. Michael Dudok de Wit, Francja, Belgia 2016, 80′
„Czerwony żółw” to uniwersalna i poetycka opowieść o cyklach natury i biegu życia. Film skupia się na losach rozbitka, który podczas sztormu ratuje się na tropikalnej wyspie. Początkowo to odludne miejsce jawi mu się jako więzienie, z którego próbuje za wszelką cenę uciec. Jednak jego nastawienie zaczyna się zmieniać, kiedy odkrywa tajemnice wyspy…
Nominacja do Oscarów 2017 w kategorii Najlepszy Film Animowany.
Nominacja do nagrody Cezara.
Festiwale : Cannes 2016 (Un Certain Regard), Rzymi i San Sebastian

Jutro będziemy szczęśliwi (Demain tout commence) reż. Hugo Gélin, Francja, Wielka Brytania 2015, 115′
obsada: Omar Sy, Clémence Poésy, Antoine Bertrand, Gloria Colston
Samuel uwielbia swoje życie na Lazurowym Wybrzeżu – bez trosk, bez zobowiązań, z fajnymi ludźmi i lekką pracą. Ale pewnego dnia zjawia się u niego Kristin – przelotna sympatia – która zostawia mu kilkumiesięczne dziecko, Glorię. Jego córkę! Samuel, przerażony i zupełnie nieprzygotowany do roli ojca, leci do Londynu, by odnaleźć kobietę i oddać jej małą. Bez powodzenia…
8 lat później, kiedy Samuel i Gloria ułożyli sobie życie w Londynie i są nierozłączni, pojawia się Kristin, która chce odzyskać córkę… Największy hit francuskiego kina od czasu „Za jakie grzechy dobry Boże”

Odyseja (L’Odyssée) reż. Jérôme Salle, Francja 2015, 122′
obsada: : Lambert Wilson, Pierre Niney, Audrey Tautou
Rok 1948. Jacques-Yves Cousteau mieszka z ukochaną żoną i synami w pięknym domu nad morzem Śródziemnym. Wydaje się, że ma wszystko, co potrzebne do szczęścia, ale od chwili, kiedy wynalazł skafander do nurkowania, jego myśli zaprząta tylko chęć odkrycia podwodnego świata. Marzenie zamienia się w obsesję, dla której jest gotów wiele poświecić…
Cezar 2017 za najlepszy dźwięk
Festiwale w San Sebastian i Zurychu.

mamy2mamy (Telle mère, telle fille) reż. Noémie Saglio, Francja 2016, 94′
obsada: Juliette Binoche,  Camille Cottin, Lambert Wilson, Michaël Dichter
Dla Mado jej 47 lat, to nowa 20-tka! Imprezuje, szaleje, bawi się. Marzy o motorze i różowym kasku, by podbić ulice Paryża i serca pięknych mężczyzn. Jest absolutnym przeciwieństwem swojej córki – odpowiedzialnej, dojrzałej, a nawet trochę sztywnej – 30-sto letniej Avril. I może to wszystko nie byłoby aż takie dziwne, gdyby nie fakt, że obie mieszkają razem, córka wychowuje i pilnuje matkę, nie zawsze skutecznie. Gdyby tego było mało – obie zachodzą w ciąże, jedna bardziej, druga mniej planowaną. Burza hormonów, armagedon rodzinnych animozji. Jak przeżyć, urodzić i nie zwariować?
Bridget Jones po francusku, czyli Juliette Binoche w niemożliwie komediowej roli.

Fatima reż. Philippe Faucon, Francja, Kanada 2015, 79′
obsada: Soria Zeroual, Zita Henrot, Kenza Noah Aïche
Fatima mieszka sama z córkami : zbuntowaną piętnastoletnią Soaud i osiemnastoletnią Nesrine, która właśnie zaczyna studia medyczne. Jak każda matka, Fatima chce zapewnić swoim dzieciom jak najlepszą przyszłość, ale ponieważ słabo mówi po francusku, może pracować tylko jako sprzątaczka.  Nieszczęśliwy wypadek sprawi, ze przez jakiś czas nie będzie mogła pracować. Zacznie wtedy pisać po arabsku o wszystkim tym, o czym nie potrafiła mówić po francusku.
Festiwal w Cannes 2015, Quinzaine des réalisateurs
Nagrody Cezarów w 2016 dla Najlepszego filmu, Najlepszej ekranizacji i Najlepszego debiutu kobiecego.

Dzieciak (Fils de Jean) reż. Philippe Lioret, Francja, Kanada 2015, 98′
obsada: Pierre Deladonchamps, Gabriel Arcand, Catherine de Léan
Mathieu ma 33 lata i nigdy nie spotkał swojego ojca. Matka zawsze powtarzała mu, że jest owocem  przypadkowego spotkania, które nie miało dalszego ciągu. Pewnego dnia mężczyzna dostaje telefon z informacją, że jego ojciec był Kanadyjczykiem i właśnie umarł. Okazuje się też, że Mathieu ma dwóch przyrodnich braci. I głównie z tego powodu, z chęci ich poznania decyduje się jechać na pogrzeb. Na miejscu, w Montrealu, zdaje sobie jednak sprawę z tego, że nikt go nie zauważa i się nim nie interesuje. Jest sam na wrogim terytorium…
Dwie nominacje do Cezarów w 2016.

Wyprawa (Comme un avion) reż. Bruno Podalydès, Francja 2015, 105′
Obsada : Bruno Podalydès, Sandrine Kiberlain, Agnès Jaoui, Vimala Pons
Michel od zawsze marzy o byciu pilotem. Jednak kiedy kończy 50 lat odkrywa w sobie inną  pasję – kajakarstwo.  Natychmiast kupuje w sieci składany kajak i cały potrzebny sprzęt i zaczyna przygotowania do wielkiej wyprawy. Na początku ćwiczy wiosłowanie na sucho w swoim salonie, ale żona Rachelle przekonuje go, aby wyruszył na w podróż za swoim marzeniem. Gdyby tylko wiedziała dokąd trafi jej mąż….
Nominacja do Cezarów 2016.

Tour de France reż. Rachid Djaïdani, Francja 2016, 95′
obsada: Gérard Depardieu, Sadek, Louise Grinberg
Dwudziestoletni raper Far’Hook wskutek pewnych porachunków musi na jakiś czas opuścić Paryż. Producent, Bilal, proponuje, by Far’Hook wybrał się z jego ojcem Serge’em na wycieczkę po francuskich portach śladem malarza Josepha Verneta. Pomimo szoku pokoleniowego i kulturowego, między obiecującym raperem a murarzem z północnej Francji zawiązuje się niezwykła przyjaźń.
Cannes 2016 – Quinzaine des réalisateurs.

Galeria

la moute kino_francuskie_plakat (2)

Video

Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  3 lata temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  3 lata temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  3 lata temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  3 lata temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  3 lata temu