32. Dni Sztuki Współczesnej

W tym roku odbędzie się już 32. edycja jednego z najstarszych festiwali sztuki współczesnej w regionie!
Szczegóły tegorocznego programu – wkrótce.
Przedstawiamy kolejnych Artystów, którzy zagoszczą na 32. Dniach Sztuki Współczesnej!

Do Białegostoku powraca Teatr Biuro Podróży! Twórcy legendarnego spektaklu Carmen Funebre, po raz kolejny zmierzą się z trudnym tematem wojny. Cisza w Troi to przejmująca opowieść o uchodźcach, ich masowym exodusie na niespotykaną skalę, wywołującym lęk w całej Europie.

Ludomir Franczak przedstawi projekt z pogranicza teatru, sztuk wizualnych i dokumentalistyki. Punktem wyjścia Życia i śmierci Janiny Węgrzynowskiej jest postać artystki, która całkowicie poświęciła się pracy twórczej, pozostając zarazem osobą nieznaną publiczności i środowisku artystycznemu. Franczak stawia pytania: Jak opowiedzieć o kimś, kto wymyka się poznaniu? Jak pozbierać w całość ludzkie życie i ślady, które po nim pozostały?

Studium toksycznych relacji w małym zamkniętym rodzinnym układzie matka – syn, w którym trwa nieustająca walka o władzę, o dominację, o swoje JA, zaprezentuje Centrala 71/Supernova. Spektakl muzyczny Matka Gyubala Wahazara otrzymał główną nagrodę Tukan Off na 33. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu!

Dni Sztuki Współczesnej w galerii R5! Istnienie galerii to permanentny proces, który zapoczątkowała ekspozycja poświęcona historii budynku przy ul. Raginisa 5. Wystawa Uparta obecność to kolejny krok – biorący w niej udział Magdalena Franczak i Paweł Matyszewski, zadziałają w przestrzeni site specific, wydobywając z niej ukryte bądź nieuświadomione wątki i motywy. Artyści zaproszą także na Kwiatostany – warsztaty, podczas których zostaną przygotowane kwiatowe wypieki.

Spektakle Nazywam się wojna (historie dzieci, które doświadczyły koszmaru wojny) oraz Amor Omnia Vincit (opowieść o życiu pisarza Hansa Christiana Andersena) zaprezentują w ramach DSW aktorzy z Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, a Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi zaprosi dzieci od lat dwóch do 102 na spektakl plenerowy TUWIM Julek – PARA buch, FRAZY w ruch według scenariusza Marty Guśniowskiej. Poznamy dzieciństwo niesfornego Tuwima Julka, a wszystko to w otoczeniu mobilnej scenografii, z wysmakowanymi lalkami i brawurową muzyką Jacka Budynia Szymkiewicza, doskonale znanego z zespołu Pogodno.

Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi zaprosi widzów na jeszcze jeden spektakl – Joanna.Johanna.Johanan. Spektakl z muzyką na żywo Jacka Mazurkiewicza, który mogą także obejrzeć starsze dzieci (wiek: 12+), opowiada o znalezionej w poniemieckim domu na Dolnym Śląsku pięknej lalce… Wraz z twórcami będziemy się zastanawiać, kim była jej właścicielka, a może właścicielki? Jakie były ich losy?

Teatr Pieśń Kozła zaprezentuje mistyczny „Return to the voice” z udziałem Anny Marii Jopek), zobaczymy też obsypany nagrodami spektakl „Korekta” czeskiej VerTeDance Company (m.in. Herald Angel Award na festiwalu Fringe w Edynburgu), Teatr Kana zagra „Projekt: Ojciec”, a warsztaty master class „Ukryty przeciwnik” dla aktorów i tancerzy poprowadzi Robert Nižník związany z VerTeDance i grupą Farma v jeskyni.

Przed nami też koncertowy piątek z zespołami KRISTEN (zaliczanego do najważniejszych polskich zespołów niezależnych i którego albumy wymienia się wśród najlepszych polskich płyt) oraz nowego składu Kobieta z Wydm (Błażej Król, Iwona Król, Mateusz Rychlicki).

To jeszcze nie wszystko – pełny program ogłosimy niebawem. Tymczasem zapraszamy do kupna biletów na ww. wydarzenia: dostępne są w kasie kina Forum oraz online: www.bilety.bok.bialystok.pl

Autorką plakatu jest Magdalena Ślesińska.
Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury
www.bok.bialystok.pl
www.facebook.com/dsw

Plakat Dni Sztuki Współczesnej 2017, autorka: Magdalena Ślesińska

 

 

 

 

 

Polecamy profil DSW na FB

 

Ostatnie komentarze
 • Anna Blanche z www.no-noo.com:

  Oby więcej takich murali :)

  2 lata temu

 • Andrzej Rogowski:

  Karol You Are Doing The Right Thing. Thank You For That.

  2 lata temu

 • norm777:

  W niedzielę są dwa filmy dla chłopców, a można było Madikę dać w niedzie

  2 lata temu

 • mapet:

  Ja jestem zwolennikiem teatru Imka w Warszawie. Jestem tam regularnie widzem. Ni

  2 lata temu

 • MOGO:

  Świetna sprawa! Takie warsztaty w Białym...suuuperowo!

  2 lata temu