Wschód Kultury/Inny Wymiar – pokaz filmu Manasses z muzyką na żywo Danaga

(Rumunia , 54')

Opis filmu

W ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar zapraszamy na pokaz filmu z muzyką na żywo!

MANASSES z muzyką na żywo DANAGA

30 sierpnia 2018, godz. 18.30
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bezpłatne wejściówki dostępne od 21 i od 28 sierpnia (w dwóch turach), od godz. 17.00 w kasie kina Forum

Wydarzenie na FB

Prelekcja przed filmem: Mihai Fulger (Filmoteka Rumuńska)

Pokaz zorganizowany przy współpracy z Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie oraz Filmoteką Rumuńską.


Manasses
Rumunia 1925, 54’
reż. Jean Mihail

Lelia, młoda Żydówka z Bukaresztu zakochuje się w chrześcijaninie o imieniu Matei. Mieszkający w sztetlu dziadek Manasses i mieszkający w Bukareszcie świeccy rodzice zdecydowanie sprzeciwiają się tej relacji. Leila ulega naciskom bliskich i opuszcza mężczyznę, którego kocha. Zgadza się też wyjść za mąż za Żyda. W dniu ślubu wszystko się jednak zmienia… 
Mocny, dramatyczny klasyczny film wielkiej gwiazdy i ojca rumuńskiego niemego kina, Jeana Mihaila, oparty jest na sztuce teatralnej, która długo była zakazana ze względu na swój „delikatny” temat. Biorąc pod uwagę antyżydowską atmosferę w Rumunii w pierwszej połowie XX wieku, Manasses jest również odważnym arcydziełem, ukazującym napięcia między konformizmem kulturowym, a separatyzmem w społeczności żydowskiej na początku XX wieku. Film można również interpretować jako wczesny apel o tolerancję religijną.

Danaga (Daniel Aga) – muzyk mieszkający i tworzący w Kluż-Napoce w Rumunii, łączący w swojej muzyce jazz, funk, hip-hop, house, techno i rumuński folklor. Grając na różnych instrumentach i używając technik samplowania, próbuje przesuwać granice między tymi gatunkami. Muzyczną przygodę zaczął w 1998 roku jako wokalista i gitarzysta w zespole rockowym. Aby kupić swój pierwszy komputer – co pozwoliło mu na muzyczne poszukiwania w dziedzinie elektroniki – sprzedał motocykl. Współpracował z wieloma rumuńskimi artystami, takich jak Florin Ţârlea, Mihai Pop, Mircea Florian czy Subcarpați. Tworzy ścieżki dźwiękowe do spektakli teatralnych i krótkich filmów animowanych, gra na żywo do archiwalnych niemych filmów.
Jego albumy można znaleźć pod adresem: danaga.bandcamp.com