Podlaska Akademia Kultury: Obywatel poeta + spotkanie z Waldemarem Smaszczem

(Polska, 75')

Opis filmu

Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na film

OBYWATEL POETA i spotkanie z krytykiem literackim Waldemarem Smaszczem

z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości i 20. rocznicy śmierci Zbigniewa Herberta

5 sierpnia 2018, godz. 16.00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 8 zł – wkrótce do kupienia w kasie kina Forum i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Obywatel poeta
Polska 2000, 75′
reż. Jerzy Zalewski

Zbigniew Herbert urodził się w 1924 roku we Lwowie. W dzieciństwie boleśnie przeżył śmierć brata, potem spadły na niego kolejne ciosy – sowiecka i niemiecka okupacja. Koniec wojennej zawieruchy zastał go w podkrakowskich Proszowicach. Herbert był wówczas mocno zaangażowany w działalność konspiracyjną. Po wojnie zapisał się do uczelni plastycznej, aktorskiej i handlowej. Zdał egzaminy do wszystkich trzech, wybrał szkołę handlową. Studia kontynuuował w Toruniu na Wydziale Prawa UMK. Świeżo upieczony prawnik otrzymał przydział do prokuratury wojskowej. Wtedy postanowił się „zgubić”. Wyjechał do Warszawy, gdzie imał się różnych zajęć, m.in. projektował urządzenia sanitarne, pracował w przedsiębiorstwie eksploatacji torfu i redakcji „Głosu Kupieckiego”.
Po „Październiku” 1956 roku wydał tomy poezji „Struna światła” oraz „Hermes, pies i gwiazda”, a później, w roku 1961, „Studium przedmiotu”. Kolejne jego tomiki to „Napis” (1969), „Pan Cogito” (1974), „Raport z oblężonego Miasta i inne wiersze” (1983), „Elegia na odejście” (1990), „Rovigo” (1992), „Epilog burzy” (1998) i „89 wierszy” (1998).
Choć wiele czasu spędzał poza granicami kraju, we Włoszech, Francji i w Stanach Zjednoczonych, gdzie wykładał na Uniwersytecie Kalifornijskim, nie zdecydował się na emigrację. Za upór i bezkompromisowość przyszło mu płacić – kłopotami z publikacją kolejnych dzieł i innymi szykanami czynionymi przez władzę, ostracyzmem części środowiska twórczego, nieporozumieniami z kolegami po piórze, utratą przyjaciół, zdrowiem, wreszcie – przedwczesną śmiercią.
O życiowej drodze Zbigniewa Herberta, jego trudnych zmaganiach i trudnych wyborach mówią w filmie m.in. Jan Adamski, Andrzej Dobosz, Gustaw Herling Grudziński, Antoni Libera, Zbigniew Najder, Jacek Trznadel i Rafał Żebrowski.
Źródło: FilmPolski.pl