Podlaska Akademia Kultury: Geniusz

(USA, Wielka Brytania, 104')

Trailer

Opis filmu

Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na film

 

GENIUSZ w reż. Michael Grandage

1.10.2017, godz. 16.00,

kino Forum, ul. Legionowa 5

bilet: 8 zł do kupienia w kasie kina Forum i na stronie www.bilety.bok.bialystok.pl

 

Film o pisarzu, o pisaniu i o procesie twórczym, którego konsekwencje ponoszą najbliżsi zarówno samego pisarza, jak i jego wydawcy. Życie twórcy wydaje się być ciekawe, ciekawsze niż życie przeciętnego człowieka, ale mało kto zdaje sobie sprawę jakim wysiłkiem jest tworzenie, a przede wszystkim mało kto wie, jak uciążliwe może być towarzystwo artysty, który tworzy, albo który przechodzi właśnie twórczy kryzys.

 

Film Geniusz (2016) został zrealizowany na podstawie biograficznej powieści Scotta Berga o słynnym amerykańskim wydawcy Max Perkins: Genius  (Max Perkins: wydawca geniuszy). Główne role zagrały gwiazdy kina brytyjskiego i amerykańskiego: Colin Firth jako Maxwell (Max) Perkins, Jude Law jako Thomas (Tom) Wolfe, Nicole Kidman jako Aline Bernstein (starsza o kilkanaście lat kochanka Toma Wolfe’a), Laura Linney jako Louise Saunders (żona Maxa Perkinsa), Guy Pearce jako Francis Scott Fitzgerald oraz Dominic West jako Ernest Hemingway.

 

Max Perkins był wydawcą znanym z tego, że nawiązywał bliskie relacje ze swoimi autorami i angażował się emocjonalnie w proces pisania. Jego wkład w ostateczny kształt powieści był znaczący i na dodatek gwarantujący sukces wydawniczy. To dzięki niemu w latach 20., 30., i 40. ubiegłego wieku ukazały się wybitne dzieła wielu słynnych później amerykańskich pisarzy, wśród których byli Francis Scott Fitzgerald, Ernest Hemingway oraz główny bohater filmu Geniusz Thomas Wolfe.