Klub Filmowy „Wysokich Obcasów”: Thelma

(Dania, Francja, Norwegia, Szwecja, 116')

Trailer

Opis filmu

Gutek Film i magazyn „Wysokie Obcasy” zapraszają na specjalne, przedpremierowe pokazy w ramach Klubu Filmowego „Wysokich Obcasów”, będącego zrzeszeniem miłośników sztuki filmowej poprzez projekcje filmów o wysokich walorach artystycznych oraz poznawczych.

Tym razem zaprezentujemy „Thelmę” Joachima Triera („Głośniej od bomb”, „Oslo, 31 sierpnia”, „Reprise. Od początku raz jeszcze”) – intrygującą i nieoczywistą opowieść o nadprzyrodzonych mocach i najgłębiej ukrytych pragnieniach. Jak pisze The Post, „Thelma” to fascynujące połączenie Bergmanowskiego klimatu z kinem akcji na poziomie, którego nie powstydziłby się Stephen King.

22 maja | kino Forum
godz. 20:00 | bilet 14 zł

ZNIŻKA: Osoby, które przyjdą na pokaz z numerem magazynu „Wysokie Obcasy” (nr podamy wkrótce), będą mogły kupić bilet w promocyjnej cenie 12 zł.
Podczas pokazu wśród widzów zostaną rozlosowane DVD z repertuaru Gutek Film.

Thelma
reż. Joachim Trier / dramat, fantasy / Dania, Francja, Norwegia, Szwecja 2018 / 116′

Thriller w znacznej mierze swoją wiarygodność emocjonalną zawdzięcza odtwórczyni głównej roli. W uznaniu kreacji w „Thelmie” Eili Harboe odebrała, wręczone podczas ostatniego Berlinale, wyróżnienie w kategorii: Młodzi, obiecujący aktorzy europejscy. Wcześniej wśród laureatów tego wyróżnienia znaleźli się, m.in.: Agata Buzek, Jakub Gierszał, Daniel Craig, Alicia Vikander i Rachel Weisz.

Początek studiów w Oslo to dla młodej kobiety początek nowego życia. Po raz pierwszy rodzi się w Thelmie miłość. Przeżywanie i uporządkowanie związanych z dorosłością emocji komplikuje nie tylko nieustająca kontrola ze strony rodziców – religijnych fanatyków. Okazuje się, że w Thelmie drzemią ukryte, nadprzyrodzone siły, które pozwalają bohaterce zmieniać i kształtować rzeczywistość. Siły te dają o sobie znać w chwilach, gdy Thelma przeżywa stres lub niepokój. Wkrótce zawładną ciałem i umysłem dziewczyny, zmienią życie jej i otoczenia. Czy wtedy Thelma stawi czoła pytaniom o własną tożsamość? Reżyser wciąga widza w poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, co leży u źródeł zachowania dziewczyny. I trzyma w napięciu aż do – zaskakującego – finału.