Klasyka Kina: Cinema Paradiso

(Francja, Włochy, 123')

Trailer

Opis filmu

Cinema Paradiso / Nuovo Cinema Paradiso
Włochy / Francja 1988, 123′
reż. Giuseppe Tornatore
obsada: Jacques Perrin, Salvatore Cascio, Philippe Noiret, Marco Leonardi, Agnese Nano

Cały świat zaaferowany jest wydarzeniami politycznymi po II wojnie światowej, jednak tutaj, w prowincjonalnym miasteczku, ludzie żyją swoimi sprawami, a ich jedyną rozrywką są filmy wyświetlane w kinie parafialnym „Paradiso”. Toto, jak nazywają w mieście małego Salvatore, przyjaźni się z miejscowym kinowym operatorem Alfredo, który wprowadza chłopca w magiczny świat ruchomych obrazków. Toto dzień po dniu spędza w ciemnej kinowej sali, chłonąc pojawiające się na ekranie obrazy i marząc o samodzielnym robieniu filmów. Kino staje się także dla niego źródłem pierwszych miłosnych doświadczeń. Oto pojawia się Elena, najpiękniejsza dziewczyna w miasteczku, w której – zapatrzony w filmowe romanse – Toto szaleńczo się zakochuje.

Film podbił serca publiczności na całym świecie i okazał się jednym z największych sukcesów kasowych wśród filmów nieanglojęzycznych w całej historii kina.

Nagrody:
MFF w Cannes 1989: Nagroda Specjalna Jury
Oscary 1990: Najlepszy Film Obcojęzyczny
Złote Globy 1990: Najlepszy Film Zagraniczny
Nagrody BAFTA 1991: najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy aktor pierwszoplanowy (Philippe Noiret), najlepszy aktor drugoplanowy (Salvatore Cascio), najlepszy scenariusz oryginalny (Giuseppe Tornatore)
Nagroda im. Anthony’ego Asquitha za najlepszą muzykę filmową (Andrea Morricone, Ennio Morricone)