Dyskusyjny Klub Filmowy „GAG”: Morderstwo w Hotelu Hilton

(Dania, Francja, Niemcy, Szwecja, 104')

Trailer

Opis filmu

Działający przy Białostockim Ośrodku Kultury Dyskusyjny Klub Filmowy „GAG” zaprasza 17 stycznia na godz. 18.30 do kina Forum na pokaz filmu „MORDERSTWO W HOTELU HILTON” – zdobywcę nagrody głównej Jury na tegorocznym festiwalu w Sundance. Prelekcja przed i dyskusja po filmie Maciek Białous.

Dyskusyjny Klub Filmowy „GAG”: Morderstwo w Hotelu Hilton
kino Forum | 17 stycznia | godz. 18.30
Bilet: 11 zł

Morderstwo w Hotelu Hilton / The Nile Hilton Incident
reżyseria Tarika Saleha
Policjant z Kairu próbuje rozwikłać zagadkę morderstwa kobiety dokonanego w przededniu rewolucji w Egipcie w 2011 roku. Incydent, który z początku wygląda na rutynowe zabójstwo prostytutki, z czasem ewoluuje w znacznie bardziej skomplikowanym kierunku. Śledztwo prowadzi detektywa do egipskiej elity. W kręgu podejrzeń są ludzie z otoczenia samego prezydenta Mubaraka… W roli głównej wystąpił szwedzki aktor libańskiego pochodzenia, Fares Fares, zdobywający coraz większą popularność w Hollywood („Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie”, „Wybawienie”, „Wróg numer jeden”).

SYLWETKA REŻYSERA
Tarik Saleh – przyszedł na świat w 1972 roku w Sztokholmie. W latach 90. był silnie związany z lokalną kulturą hiphopową, jako jeden z czołowych sztokholmskich grafficiarzy. Jego prace można podziwiać na przedmieściach Sztokholmu, a technikę graffiti, fotomontażu czy kolażu do tej pory wykorzystuje w swoich filmach. Zanim stanął za kamerą, pracował jako dziennikarz, publicysta oraz animator w Sveriges Television AB, dla której zrealizował serial „Dream Team”. Jako współzałożyciel wytwórni Atmo Animation wyprodukował ponad trzydzieści kreskówek. Jego oryginalne filmy dokumentalne, takie jak debiutancki „Sacrificio: Who Betrayed Che Guevara” czy „GITMO – nowe prawa wojny”, zdobyły wiele nagród na światowych festiwalach, podobnie jak animowany dramat „Metropia”, wyświetlany na 25. Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym. W 2011 roku nakręcił teledysk do wielkiego przeboju szwedzkiej wokalistki Lykke Li „I Follow Rivers”.

Prasa o filmie:
Pierwszorzędne kino noir.
Nick Schager, Variety

Fatalistyczny thriller, obok którego nie sposób przejść obojętnie.
Justin Lowe, The Hollywood Reporter

Niektóre tematy nie zestarzeją się nigdy. Film o korupcji i zbrodni z konkluzją na miarę „Chinatown”.
Andrew Todd, Birth Movies Death

Porywająca opowieść z piekielnie dobrym finałem.
Kaitlyn Booth, Bleeding Cool

Doskonały thriller z kompetentnymi ambicjami politycznymi – kombinacja, jakiej nie sposób się oprzeć.
Stefan Dobroiu, Cineuropa