„Portret potrójny” w Witebsku

Na zaproszenie Polskiego Instytutu w Mińsku w Muzeum Marca Chagalla w Witebsku na Białorusi można oglądać wystawę „Triple Portrait / Portret potrójny”. Wystawa, przygotowana przez Centrum im. Ludwika Zamenhofa, swoją premierę miała w 2015 roku w ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar.

Na projekt „Portret potrójny – Triple portrait” złożyły się wystawa, pokaz, film i warsztaty.
Motywem przewodnim projektu była wędrówka. Fotograf Michał Zieliński wraz z piątką artystów z Polski, Ukrainy i Białorusi wyruszył latem na spotkanie z „tutejszymi” – mieszkańcami podlaskich wsi i miasteczek, gdzie hasło „tygiel kultur” znajduje konkretne odzwierciedlenie w codziennym życiu. Dokumentacja i artystyczne przetworzenie tej wyprawy dokonywało się w drodze eksperymentu. Fotografie powstawały w technice mokrego kolodionu, znanej od początków fotografii, obecnie unikatowej. To żmudna, wymagająca, pracochłonna, ale zapewniająca niepowtarzalny efekt metoda rejestrowania i utrwalania obrazu.
Podczas festiwalu, w Szczytach-Dzięciołowie odbyła się specjalna prezentacja „Portretu potrójnego” – można było obejrzeć kolodiony, poznać realizatorów projektu, spotkać bohaterów, uwiecznionych na zdjęciach, zobaczyć dokumentację fotograficzną i film zrealizowany przez Bartosza Tryznę. Z kolei w Białymstoku, w Centrum im. Ludwika Zamenhofa można było zobaczyć wystawę oraz wziąć udział w warsztatach tworzenia fotografii metodą mokrego kolodionu. Finałem projektu był album, prezentujący najciekawsze fotografie oraz teksty: zapisy rozmów z bohaterami zdjęć, fragmenty dziennika podróży.
W projekcie uczestniczyli: Natalka Dovha (Ukraina), Yura Matsijun (Białoruś), Dominik Wojciechowski (Polska), Aleksander Raczyński (Polska), Michał Zieliński (Polska), Paula Wojnik (Polska).
Projekt stworzyli: Mirosław Miniszewski (dokumentacja literacka i fotograficzna), Bartosz Tryzna (dokumentacja filmowa), Igor Łukaszuk, Centrum Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej – SZCZYTY (koordynator lokalny) i Anna Danilewicz (CLZ/ koordynator projektu).

Wystawa w Witebsku czynna od 15 lutego do 12 marca 2017 roku.

Zdjęcia z wernisażu

Galeria

ТП_Витебск_2.cdr