Działalność BOK-u po połączeniu z Centrum im. Ludwika Zamenhofa

Działalność Białostockiego Ośrodka Kultury po połączeniu z Centrum im. Ludwika Zamenhofa

O zmianach w Białostockim Ośrodku Kultury opowiadaliśmy na specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się 8 lutego 2017 roku.

Jedna instytucja, dwie siedziby
Od stycznia tego roku – zgodnie z Uchwałą nr XXVI/406/16 Rady Miasta Białystok z dn. 24.10.2016 roku w sprawie połączenia miejskich samorządowych instytucji kultury: Centrum im. Ludwika Zamenhofa i Białostockiego Ośrodka Kultury w Białymstoku oraz utworzenia Białostockiego Ośrodka Kultury – Białostocki Ośrodek Kultury swoją działalność prowadzi w dwóch siedzibach: przy ul. Legionowej 5, gdzie mieści się kino Forum i klub Fama, oraz przy ul. Warszawskiej 19 (dotychczasowa siedziba CLZ).

Co się zmieniło?
Powstał nowy regulamin organizacyjny oraz struktura BOK-u. Dwa nowe działy to: Dział Programowo-Edukacyjny (kierownik: Elżbieta Puczyńska) oraz Dział Promocji i Mediów (kierownik: Justyna Żamojda), pozostałe działy to: Księgowy (kierownik: Anna Minko), Filmowy (kierownik: Maciej Rant), Administracyjny (kierownik: Joanna Organek) i Techniczny (kierownik: Bartosz Kuczyński).

Co pozostaje bez zmian?
Struktura Białostockiego Ośrodka Kultury zmieniła się, ale jego działalność statutowa będzie opierać się na dotychczasowych doświadczeniach zarówno BOK-u, jak i CLZ, co oznacza, że wszystkie cykliczne oraz pozostałe wydarzenia odbędą się zgodnie z planem.

Pod patronatem UNESCO
W 2017 roku przypada 100. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa, UNESCO objęło swoim patronatem wydarzenia związane z jej obchodami. Białostocki Ośrodek Kultury planuje szereg wydarzeń związanych z Ludwikiem Zamenhofem. Dzięki współpracy z Białostockim Stowarzyszeniem Esperantystów, w maju odbędzie się kongres, w ramach którego będą miały miejsce prelekcje, warsztaty i pokazy filmów w języku esperanto.
Planowane są także warsztaty filmowe i plastyczne, które poprowadzą twórcy i artyści związani z Białymstokiem, kolejna wersja gry miejskiej, test wiedzy o twórcy esperanto, inscenizacje, spektakle, przeglądy filmowe i wydawnictwa. Wszystkie te działania związane będą z Ludwikiem Zamenhofem i językiem esperanto.

Projekty CLZ „w podróży”
Od 15 lutego, w Muzeum Marka Chagalla w Witebsku na Białorusi można będzie zobaczyć wystawę Portret potrójny – efekt projektu zrealizowanego w 2015 roku w ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar. Wystawa będzie czynna do 30 marca.
Na warsztaty Budujemy wieżę marzeń dla grup zorganizowanych i rodzin z dziećmi zapraszamy od 21 do 24 lutego do warszawskiej Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki.
Ludwik animowany – film, który powstał podczas ubiegłorocznych warsztatów dla dzieci (prowadzenie: Elwira Małyszko), zobaczą nasi rodacy w Domu Polskim w Mohylewie na Białorusi. Dom Polski od ponad 20 lat prowadzi działalność w zakresie upowszechniania języka polskiego i kultury polskiej.

Co słychać przy Legionowej 5?
Polecamy nasze najbliższe wydarzenia: premiery filmowe (Elle, To tylko koniec świata, Milczenie i Moonlight), koncerty (Sarakina, Deep i Zdrowa Woda, Kasa Chorych & Goście, Marek Dyjak, Big Daddy Wilson Trio), Kino Dzieci w niedzielne południa (Zestaw filmów krótkich: kim jestem?, Wielka wyprawa Molly, Nazywam się Cukinia), pokazy w ramach T-Mobile Nowe Horyzonty Tournee 2017, spotkania Białostockiej Kawiarni Językowej, Trójząb kabaretowy, Filmowe Walentynki, Ciekawi Świata, pokazy krótkometrażowych animacji i fabuł nominowanych do Oscara, festiwal kultury niezależnej Underground/Independent, Tydzień Kina Hiszpańskiego i wiele innych. Zapraszamy też do udziału w Teście Wiedzy o Historii Białegostoku, który odbędzie się 19 lutego w sali Forum.

Rozmowa z dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury Grażyną Dworakowską w Polskim Radiu Białystok

Galeria

Konferencja1 Konferencja2 Konferencja3